Prvú trenčiansku cyklotrasu chcú začať budovať ešte tento rok. Zatiaľ však nemajú všetky povolenia, problémom môžu byť aj peniaze.
TRENČÍN. Trenčianska cyklotrasa by mala viesť z najväčšieho sídliska Juh do centra a spojiť tak polovicu mesta. O prvej trase pre cyklistov v krajskom meste sa začalo opäť hovoriť vlani na jeseň. Mesto sa vtedy priklonilo k bezpečnejšiemu variantu, ktorý predpokladal vybudovanie samostatného cyklochodníka. Bezpečnejší však znamená aj finančne náročnejší. Preto niektorí Trenčania navrhovali lacnejšie riešenie, a to namaľovaním pruhov pre cyklistov priamo na cestu. S projektom vybudovania samostatnej cyklotrasy prišlo Občianske združenie Fialka. Vlani ešte neboli známe presné termíny, dnes predseda združenia Marián Rendek predpokladá, že s budovaním začnú ešte tento rok.
Pôvodne malo byť do konca februára už vydané aj územné rozhodnutie, podľa Rendeka však ešte chýbajú niektoré povolenia. „Čakám na posledné vyjadrenie pre územné konanie. Keď ho budem mať, tak prebehne územné konanie, potom dám žiadosť na stavebné povolenie a tak ďalej. Je to v procese vybavovania,“ povedal Rendek, ktorý by chcel so stavbou začať ešte tento rok.
„Závisí to aj od peňazí, ktoré prídu na realizáciu, pretože občianske združenie zaplatilo projekt, ale samotná stavba bude oveľa drahšia. Mám prisľúbené peniaze, rozprával som sa s krajom aj s mestom. To budem musieť ešte obehať, ale až keď budem mať stavebné povolenie. Pevne verím, že tento rok sa začne,“ povedal Rendek.
Potrebujú takmer pol milióna eur
Celý projekt by mal podľa neho stáť asi 480-tisíc eur. Peniaze chcel ešte vlani získať z eurofondov, ktoré sa javili ako jediná možnosť na vybudovanie takého náročného projektu.
„Eurofondy sú jedným zo zdrojov, chcem ich aj na to, keď sa budú robiť ďalšie trasy aj mimo Trenčína,“ povedal. Projekt by vedel podľa jeho slov vďaka prísľubom financií naštartovať aj bez eurofondov, ale ako ubezpečil, so stavbou nezačne predtým, ako bude mať jasnú polovicu peňazí. „Rozkopať Trenčín a potom čakať, to je ten najhorší scenár,“ povedal Rendek. Mesto projekt cyklotrasy podporuje, na jej financovanie však nemá peniaze. Trenčiansky samosprávny kraj zatiaľ o možnom spolufinancovaní projektu nevie. Stále by tak mohol byť v hre aj lacnejší, tzv. namaľovaný variant.
Chýbajúca cyklotrasa
V Trenčíne sa žiadna oficiálna cyklotrasa nenachádza, ako však ešte vlani povedal Trenčan Norbert Brázda, v minulosti niekoľko trás na území mesta bolo. „Úrad sa ale o ne nestaral, neudržoval ich, nezveľaďoval, a tak zanikli. Projektanti z Brna, ktorí majú s cyklotrasami dlhoročné skúsenosti, prišli na bicykloch, pobehali celé mesto a navrhli riešenie cyklopruhov namaľovaných na cestách,“ povedal Brázda.
Podľa ich odhadu by sa asi za dvestotisíc euro dalo urobiť 50 kilometrov cyklopruhov, teda zosieťovať celé mesto.
Namaľovaná cyklotrasa, teda pruhy priamo na ceste, podľa Brázdu zároveň nútia vodičov ísť pomalšie a opatrnejšie, cyklisti, ktorým dávajú pruhy vlastný priestor, majú väčší pocit bezpečnosti.
„To ja považujem za kľúčovú vec, financie a tento psychologický efekt pruhov priamo na vozovke. Ak pôjdem s deťmi na bicykli, tak, samozrejme, samostatný cyklochodník pomedzi stromy je príjemnejší a bezpečnejší. Ale ak sa chcem dopraviť z Juhu do centra mesta alebo naopak, tak ma zaujíma, ako rýchlo a pohodlne, priamočiaro idem, nie v akom je to prostredí,“ povedal Brázda.