TRENČÍN. Výstava Juraja Tomana má názov „Miesta“ . O pôvode názvu pred vernisážou Juraj Toman povedal: „V tomto období je mojou hlavnou náplňou škola. Som doktorand na akadémii v Banskej Bystrici u profesora Ľudovíta Hološku, kde vyučujem kresbu v štvrtom a piatom ročníku. Veľkú časť mojej činnosti venujem samozrejme maľovaniu. Ale to mi vlastne neberie čas, to je moja prirodzená náplň. Táto výstava je segment mojej kolekcie, keď som sa snažil vybrať atmosféricky príbuzné veci do tohto priestoru. Súčasne vystavujeme ako doktorandi v Košiciach, takže to bola zložitá logistika, kde čo umiestniť, aby to návštevníkov zaujalo. V súčasnosti ma inšpirujú rôzne priestory, sú to nefunkčné alebo polyfunkčné budovy a sídliská a vždy, keď prídem z Banskej Bystrice tak zisťujem, že Trenčín je – a nie len v tomto smere - pre mňa najinšpiratívnejší,“ prezradil mladý umelec.
Väzba na Trenčín
Ako povedal, priestory, okolo ktorých chodí a má ich zažité, mu majú najviac čo povedať. „Zatiaľ som sa k tomu nedostal, lebo žijem a tvorím v Banskej Bystrici, ale vo vnútri sa to vo mne chystá. Tá väzba tu intenzívne existuje a celé Považie je pre mňa zaujímavé nielen ako krajina, ale aj architektúra a jej funkcia v priestore,“ povedal Toman.
Inšpiruje sa realitou
Všetky jeho obrazy sú inšpirované reálnym priestorom. „Robím to tak, že buď to maľujem naživo, alebo si objekt odfotím, prípadne zároveň odfotím aj nakreslím a potom kombinujem tieto pohľady, ktoré spája istá atmosféra. Keďže sa zaujímam všeobecne o priestor, s tým prichádza v neoddeliteľnom spojení aj čas. Priťahuje ma to, pretože to má svoje napätie. Cítim, že tieto staré továrenské priestory majú energiu, ktorú som zatiaľ vo svojej tvorbe nevyužil a ešte som ich neobjavil v plnej ich hĺbke a sile.“
Podľa slov kurátorky výstavy Radky Nedomovej sa Toman vo svojej tvorbe venuje výhradne maliarskemu médiu, najmä maľbe v oleji. „Jeho diela pôsobia na jednej strane melancholicky, vyjadrujú prázdnotu a pominuteľnosť ľudského života, no na druhej strane vyžarujú ticho, pokoj a harmóniu. Často sa objavujúci akcent vodnej hladiny v jeho obrazoch spája skutočnosť s jej odrazom, irealitu s realitou, pričom stiera hranice medzi nimi a vytvára tak tajomné, neuchopiteľné prostredie, čo umocňuje i tlmeným šedo-zeleno-modrým koloritom,“ povedala kurátorka.
Trenčianska Galéria M.A. Bazovského pripravuje na koniec júna prezentáciu súčasného vizuálneho umenia vo výrobnej hale komplexu Merina v Trenčíne, tematicky viazanú na industriálnu históriu mesta. Juraj Toman sa tomuto projektu úprimne potešil a určite sa ho zúčastní.
Výstava Miesta potrvá do 8. apríla 2013.
Autor: abi