TRENČÍN. Zákonné povinnosti pri nakladaní s odpadmi obce nedodržujú. Hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano povedal, že inšpektori uložili obciam pokuty vo výške 200-tisíc eur.
Pokuty sú príjmom Enviromentálneho fondu. Aké oblasti životného prostredia dokážete z týchto peňazí podporiť?
- Environmentálny fond podporuje projekty obcí a samospráv, ktoré sa týkajú rôznych oblastí životného prostredia, napríklad budovania vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd, protipovodňovej ochrany, ochrany ovzdušia a ozónovej vrstvy, rozvoja odpadového hospodárstva, ochrany prírody, environmentálnej výchovy a podobne.
Najväčšie porušenia predpisov ste zistili pri nakladaní s komunálny ma drobným stavebným odpadom. O aké porušenia išlo?
- Popri závažných nedostatkoch v evidencii odpadu si vo viacerých obciach aj v minulom roku neplnili zákonnú povinnosť zabezpečiť najmenej dvakrát do roka zber a prepravu objemného odpadu, oddelene vytriedeného odpadu z domácností s obsahom škodlivín a drobného stavebného odpadu.
Môže občan podať podnet na preverenie čiernej skládky?Kam sa má obrátiť?
- Samozrejme, podnet podať môže. Môže ho podať ktokoľvek na príslušnom obvodnom úrade životného prostredia, prípadne nahlásiť ho priamo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Je tu aj možnosť využiť protikorupčnú linku Envirošpión a vyplniť formulár na webovej stránke ministerstva.
Každá obec musí dvakrát do roka zabezpečiť zber a prepravu objemného odpadu, vytriedeného odpadu z domácností s obsahom škodlivín a drobný stavebný odpad. Obec využíva vlastné financie?
- Samotná realizácia je v kompetencii obcí, resp. samospráv. Rovnako musí zabezpečiť zberné nádoby a zabezpečiť priestor. Na podporu zberu odpadov môžu obce využiť rôzne zdroje, či už formou finančnej pomoci z Environmentálneho fondu, Recyklačného fondu, eurofondov v rámci operačného programu životné prostredie, alebo z vlastných zdrojov.
Ako dopadol Trenčiansky kraj v rámci inšpekcie za posledný rok?
- V Trenčianskom kraji vykonali inšpektori vlani 72 kontrol. Porušenie zákona zistili pri 31 kontrolách. Štyri kontroly obcí vykonali na základe podnetov. Stará Lehota nemala zavedený systém separovaného zberu pre papier a kovy. Obec Horné Srnie umožnila uložiť stavebné odpady na mieste, ktoré nie je na to určené. Trenčianska Turná umožnila uložiť drobné stavebné odpady na mieste, ktoré nie je na to určené.
Pripravuje ministerstvo nové zmeny v nakladaní s odpadmi?
- Ministerstvo životného prostredia pripravuje úplne nový zákon o odpadoch. Ten bude komplexne riešiť problematiku odpadového hospodárstva na Slovensku. Cieľom je nastaviť systém tak, aby bol využiteľný a zároveň porovnateľný s vyspelými krajinami západnej Európy.