TRENČÍN. Každý rok musíme platiť poplatok za smeti. Zisťovali sme, čo všetko môžeme za tento poplatok od mesta očakávať. Do výšky poplatku sa podľa informácií hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej premietajú všetky náklady, ktoré sú vynaložené na odpadové hospodárstvo, a to náklady na vývozy nádob na zmesový komunálny odpad, uloženie odpadu na skládku, zberné dvory, jarné a jesenné upratovanie, na vývozy nádob určených na triedený odpad, vývozy pouličných smetných nádob a odpadu z cintorínov, na uloženie a spracovanie bioodpadu na kompostárni a na odstraňovanie nelegálnych skládok.
„Nie je možné priplatiť si službu navyše, občania si ale môžu v Klientskom centre mestského úradu kúpiť čierne, logom spoločnosti Marius Pedersen označené, stolitrové vrecia, ktorými si vlastne legálne kupujú vývoz v prípade, že im výnimočne nestačí veľkosť nádoby, ktorú majú pridelenú. Takéto vrece vyložené pri nádobe bude bez problémov odvezené. Iné vrecia alebo odpad od nádob sa neodváža,“ hovorí Ságová.
Zberné dvory
Trenčania majú k dispozícii dva zberné dvory, kde môžu bezplatne odovzdať odpad. Zberný dvor je na Soblahovskej a Zlatovskej ulici. Otvorený je od pondelka do soboty do šiestej večer. „Ak občan potrebuje nejaké služby odpadového hospodárstva, ktoré mu mesto nevie zabezpečiť, ako napríklad pristavenie veľkoobjemového kontajnera mimo jarného alebo jesenného upratovania, objedná si túto službu priamo u Marius Pedersen, a.s., za ktorú si priamo v tejto spoločnosti zaplatí,“ doplnila hovorkyňa.
Nárok na triedený odpad
Do poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad je zahrnutý aj triedený zber. Tento zber je podľa slov hovorkyne Trenčína pre obce finančne náročný, ale pretože zákon o odpadoch určil pre obce povinnosť zaviesť triedený zber papiera, plastov, skla, bioodpadov a kovov, musia sa s touto povinnosťou vysporiadať. Mesačné náklady na vývozy nádob na triedený odpad sú asi 35-tisíc eur. Príjem za vytriedené množstvá odpadov z Recyklačného fondu, ktoré prišli v roku 2012 za množstvá z roku 2011, bol 40 859 eur.
Novinky v reštauráciách
Novelizovaný zákon o odpadoch, ktorý platí od 1. januára tohto roka, priniesol novú povinnosť pre všetkých prevádzkovateľov kuchýň a reštauračných zariadení.
„Na vlastné náklady musia zaviesť a vykonávať triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu, ktorého sú pôvodcom. Takýto odpad nesmie končiť v nádobe na komunálny odpad. Každý prevádzkovateľ kuchyne musí preto podpísať zmluvu s organizáciou, ktorá má oprávnenie nakladať s takýmto odpadom,“ vysvetľuje Ságová.
Nevyviezli vám odpad? Sťažujte sa
Harmonogram vývozu nádoby určuje všeobecné záväzné nariadenie o odpadoch. Podľa toho sa prideľuje určitá veľkosť nádoby a frekvencia vývozu na určitý počet poplatníkov v nehnuteľnosti. „Občan si však môže zvoliť množstvový zber, pri ktorom si môže požiadať aj o väčšiu nádobu ako mu určuje toto VZN, resp. o nádobu na viaceré svoje nehnuteľnosti. Samozrejme, od väčšej nádoby a častejšej frekvencie vývozu sa následne odvíja aj výška poplatku,“ upozorňuje hovorkyňa.
Ak vám odpad v danom termíne neodvezú alebo potrebujete vymeniť, dodať, či stiahnuť nádobu, treba sa obrátiť na mestský úrad.
Minimálna frekvencia vývozu odpadu v Trenčíne je raz za 14 dní (vždy v párny týždeň), maximálna frekvencia vývozu je trikrát do týždňa (obvykle pondelok, streda, piatok). Najmenšia nádoba má 120 litrov, najväčšia 1100 litrov. Harmonogram zberu triedených zložiek odpadu zverejňuje mesto pravidelne na webe a v mestských novinách. Svoj harmonogram má aj zber nadrozmerného odpadu.
Párny týždeň:
Štvrtok : Juh I., II., Nad Tehelňou
Piatok : Soblahovská, Dlhé Hony, Noviny, Centrum, Biskupice a Nozdrkovce
Nepárny týždeň:
Štvrtok: Sihoť I., II., III., IV., Pod Sokolice, Pred Poľom
Piatok : Kvetná, Nové Zlatovce, Zámostie
Posledná streda v mesiaci: Záblatie, Zlatovce, Kubrá, Kubrica, Opatová, Istebník, Orechové, Horné Orechové, Belá
Objemný odpad treba vyložiť v predvečer dňa vývozu na stanovište nádob na komunálny odpad. V inom čase je zakázané vykladať nadrozmerný odpad.
Systém zberu musíte rešpektovať
Každá obec si môže zaviesť systém triedeného zberu a ten musia ľudia dodržiavať. „V Trenčíne máme zavedený zber triedeného odpadu viacerými spôsobmi, po meste máme rozmiestnené 1100-litrové nádoby na papier a plasty, zvony na sklo, pri niektorých rodinných domoch sú umiestnené 120-litrové nádoby na papier.
Minulý rok sa nám podarilo zabezpečiť rozmiestnenie kontajnerov na šatstvo, v niektorých lokalitách máme aj nádoby na bioodpad.
V individuálnej bytovej výstavbe máme zavedený zber plastov vrecovým systémom. Okrem toho občania môžu všetky druhy vytriedeného odpadu odovzdať bezplatne a bez množstvového limitu v oboch zberných dvoroch,“ hovorí Ságová.
Môžete požiadať o novú nádobu
Ak je na niektorých stanovištiach nádoba prepĺňaná, môže bytovka požiadať o pridelenie ďalšej nádoby na triedený odpad. Ak bude požiadavka opodstatnená, mesto jej vyhovie a pridelí ďalšiu nádobu. „Mnohé nádoby sú prepĺňané len z toho dôvodu, že občania kartóny nerozkladajú, plastové fľaše nestláčajú a podobne. Každé pridelenie nádoby navyše znamená nárast nákladov, preto je nutné pristupovať k pridávaniu ďalších nádob na základe preverenia opodstatnenosti jednotlivých požiadaviek a reálnej potreby.“
Nádoby na triedený odpad mesto prideľuje v závislosti od zavedeného systému triedeného odpadu a finančných možností.
Napríklad, firmy majú nárok len na pridelenie nádoby na komunálny odpad, a to v závislosti od toho, za akú veľkú nádobu a frekvenciu vývozu odvádzajú poplatok za odpad voči mestu.
„Odpad, ktorý vzniká z predmetu podnikateľskej činnosti, je povinný riešiť každý podnikateľský subjekt na vlastné náklady v súlade so zákonom o odpadoch.“