Od nového roku je účinná novela zákona o odpadoch, ktorá ukladá obciam povinnosť triediť aj biologicky rozložiteľný odpad.
NEMŠOVÁ. Najnovšie budú musieť obce hľadať možnosti, ako zabezpečiť triedenie biologického odpadu. Hľadajú možnosti, v ktorom obmedzený rozpočet príliš nepomáha. Mesto Nemšová otvorí kompostáreň, v Skalke nad Váhom sa štiepkujú konáre.
Nemšová pristupuje zodpovedne k nakladaniu s odpadmi už niekoľko rokov. Má zberný dvor, ktorý zafinancovala z vlastných zdrojov, ale i z príspevku Recyklačného fondu. V blízkej budúcnosti otvorí i kompostáreň.
„Kolaudáciu plánujeme niekedy v marci, apríli,“ povedala Elena Bachratá z Mestského úradu v Nemšovej.
„Finančné prostriedky získalo mesto z eurofondov vo forme nenávratného finančného príspevku, s päť percentnou spoluúčasťou mesta a päťpercentnou spoluúčasťou štátneho rozpočtu.“
Na novelu zákona reaguje mesto pohotovo. Na svojej webovej stránke uvádza rozpis vývozu biologicky rozložiteľného odpadu zo sídlisk i rodinných domov. V súčasnosti už je možné do prevádzky kompostárne privážať odpad aj po telefonickej dohode.
Nemšovania vnímajú pozitívne zber oleja
V meste hľadajú aj iné alternatívy v triedení odpadov. Minulý rok uzavreli zmluvu s firmou Ladisco, ktorá sa zaoberá zberom použitých jedlých olejov. „Je to ešte len v začiatkoch, ľudia si postupne zvykajú aj na takéto možnosti,“ povedala Bachratá. Obyvatelia mesta hodnotia takúto možnosť pozitívne. „Je to dobrá vec, lebo vylievať olej len tak do umývadla, to zanáša potrubie,“ hovorí Monika Schwandtnerová.
Zaťažený obecný rozpočet
Skalka nad Váhom je menšou obcou, ktorá zápasí s nedostatkom financií.
Obec zabezpečila pre obyvateľov zberné nádoby na sklo, plasty, papier, čiastočne i zákonom stanovený zber dvakrát do roka. „Zaťažuje to výrazne finančný rozpočet,“ hovorí starosta Anton Horečný. Miestni obyvatelia upozorňujú na nedostatky v zbere odpadov. „Stačí, keď sem príde jeden s papiermi a nádoba je hneď plná, a potom sa čaká,“ sťažuje sa jeden z obyvateľov. Nedostatky sú ale i na strane obyvateľov, ktorým chýba dôslednosť v triedení. Častokrát dochádza práve k pomiešaniu odpadov, napríklad papier a plasty. Obec na to upozorňuje na svojej webovej stránke. Vyriešiť situáciu môže zriadenie zberného dvora. Napriek vypracovanému projektu i stavebnému povoleniu však chýbajú peniaze.
„Obec Skalka nad Váhom má od roku 2009 vypracovaný projekt zberného dvora. Dotáciu na finančné krytie projektu z Enviromentálneho fondu sa obci zatiaľ nepodarilo získať,“ povedal starosta. Obec hľadá aj iné možnosti, ako riešiť nakladanie s odpadmi. Zaujímavou alternatívou pre úpravy v obci je využitie stavebného odpadu. „Čiastočne môže byť neškodný stavebný odpad využitý po dohode s obcou na spevňovanie a úpravu terénnych nerovností vo vytypovaných lokalitách,“ povedal starosta. V minulosti prejavil záujem o pozemky obce investor s projektom spaľovne. Projekt sa však nerealizoval. „Nestretol sa s pozitívnym ohlasom občanov,“ hovorí starosta. K novele zákona pristupuje obec opatrne.
„Biologicky rozložiteľný odpad predstavuje problém skôr v mestách,“ tvrdí starosta obce. Ponúka však možnosť sezónneho štiepkovania konárov stromov a kríkov, obyvatelia ich môžu potom zhodnotiť v domácich kompostárňach. V určitých prípadoch je podľa zákona možné sa povinnostiam v nakladaní s biologicky rozložiteľným odpadom vyhnúť. A to vtedy, ak obce preukážu, že 50 percent obyvateľov odpad zhodnocuje v domácich kompostárňach alebo že je to pre obec ekonomicky neúnosné. „ Kompostáreň v Nemšovej skolaudujeme v marci alebo apríli," dodala Bachratá.
Autor: Magdaléna Švančarková