LUBINA. Bývalú kovovú plastiku venovanú obetiam Slovenského národného povstania neznámi páchatelia rozkradli. Ostal po nej iba vysoký prázdny betónový podstavec. Obec sa rozhodla nainštalovať na betónový pilier postavu dreveného lubinského varechára, ktorý je domácou tradíciou.
Hoci sa varechár vyrezaný z lipového dreva už na podstavci vyníma niekoľko dní, nie je toto dielo definitívne dokončené.
„Odhaľovali sme ho na Popolcovú stredu. Bolo veľmi zlé počasie, plno snehu a ľadu. Jeho dorobenie z vysokého rebríka bolo vtedy riskantné,“ vysvetlil Viliam Harušťák, organizátor kultúrneho diania v Miškéch dedinke.
Preto k postave vareškára s bielou košeľou, modrými nohavicami a červenou šatkou pribudne onedlho aj obrovská varecha. K postave s čiernymi čižmami i klobúkom doplnia aj veľký sud. „Soche varechára sme vystavili aj krstný list a zo slávnosti urobili zápisnicu. Po osadení varechára dostala postava meno Hore – Dole,“ povedala prednostka obecného úradu Simona Štepanovicová.
Netradičné meno Hore – Dole dostal po hájnikovi
Symbol lubinských kopaníc dostal netradičné meno Hore – Dole. „Toto slovné spojenie ostalo po lesnom hájnikovi Pavlovi Machajdíkovi z Podkoziniec. Každému, kto sa ho pri stretnutí spýtal, ako sa má, odvetil vždy v dobrej nálade a s úsmevom: - Hore – dole. - Nikto hájnika inak nenazval, iba Hore -Dole,“ prezradil Harušťák.
Teraz by mala postava varechára vítať návštevníkov kopaníc v smere do Hrušového i k pamätníku na vrchu ROH ako symbol ľudovej tradície výroby rôzneho riadu z dreva.
„Hore sú celé kopanice a dole je dedina a keď to dáme spolu, je to obec Lubina. Náš varechár by mal preto symbolizovať aj súdržnosť a spolupatričnosť v obci,“ povedal Harušťák.