NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Napriek tomu, že sneh sa v našich uliciach roztápa, pracovníci Technických služieb mesta (TSM) si po každodenných snehových nádielkach neoodýchnu. Čaká ich odstraňovanie posypových hmôt, ktoré museli na zabezpečenie bezpečnosti na cestách a chodníkoch v správe mesta použiť. Hoci zima ešte neskončila, spotrebovali už vyše 190 ton posypového kameňa, 34 ton soli a 36 ton piesku.
Najťažšia zima za posledných dvadsať rokov
Na zabezpečenie bezproblémovej premávky v uliciach mesta si TSM museli vyžiadať v priebehu zimy opakované dodávky posypových hmôt. „Posypový kameň je z kameňolomov v Novom Meste nad Váhom a z Čachtíc, piesok pochádza od novomestského dodávateľa a soľ sme privážali z Trenčína. Zásoby sme museli dopĺňať dvakrát,“ povedal Martin Poriez, riaditeľ TSM.
Za osemnásť rokov strávených na tomto pracovisku podobnú zimu nepamätá. Zimy síce bývali tuhé, ale súvislá snehová pokrývka toľko týždňov v našom regióne už dávno nebola.
Posypový štrk je ďalej takmer nepoužiteľný
Pod roztápajúcim sa snehom zostáva množstvo posypového štrku, s ktorým budú bojovať zamestnanci TSM v nasledujúcich týždňoch. Jeho ďalšie využitie je však problematické. Po zmiešaní so soľou je tento materiál veľmi agresívny.
„Nedá sa ďalej takmer použiť. Je zmiešaný s cestnými nečistotami a soľou. Prať ho by bolo veľmi nákladné,“ pokračoval Poriez. Časť z neho sa použije na zasypávanie výmoľov, zvyšok sa vyvezie na skládky. Štrk sa najskôr nahrubo zhŕňa s využitím mechanizmov v kombinácii s ručným zametaním ciest. „Zvyšok potom dozametajú zametacie autá. Práca na štyridsiatich kilometroch ciest a dvojnásobnej dĺžke chodníkov bude trvať takmer mesiac,“ skonštatoval riaditeľ TSM.
Potôčky vody z roztápajúceho sa snehu v uliciach berú so sebou aj množstvo posypového štrku a piesku končiaceho v kanalizácii. „Preto sa ho snažíme z ulíc zobrať čo najskôr, aby sa ho iba minimum dostalo do kanalizácie. Zároveň čistíme aj vpuste, kde sa nečistoty zachytávajú. Tie treba čistiť, aby nevznikli problémy s priepustnosťou,“ vysvetľuje šéf TSM.
Problémy spôsobuje aj posypová soľ. Nezanecháva za sebou nečistoty, ale je drahá a trpí ňou životné prostredie a komunikácie. „Dostáva sa zriedená v malej koncentrácii spolu s vodou do špár, kde voda zamrzne a potom trhá cesty,“ prízvukuje Poriez. Zima načrela aj do rozpočtu určeného na pohonné hmoty. Podľa Porieza sa však všetky výdavky podarilo pokryť.