Novomestské základné školy absolvovali v uplynulých dňoch zápis žiakov do prvých ročníkov. Prišlo ich 221.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zhoršujúca sa výslovnosť je najväčším problémom nastupujúcej generácie, ktorá v septembri zasadne po prvý raz do školských lavíc. Zlá situácia sa rok čo rok prehlbuje. Príčinou je znížená miera komunikácie s rodičmi a nekonečné vysedávanie detí za počítačmi už v predškolskom veku.
Na zápis prišlo vyše dvesto detí
V štyroch základných školách v Novom Meste nad Váhom celkovo zapísali 221 prvákov. „Z toho 173 zapísali do verejných škôl a 48 do cirkevnej. Počet zapísaných Novomešťanov bol 187, z obcí prišlo na zápis 34 budúcich prvákov,“ uviedol Dušan Hevery, vedúci oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry.
Na zápis neprišlo 19 detí vedených v evidencii obyvateľov Nového Mesta nad Váhom. Ich rodičov vyzvú, aby si splnili zákonnú povinnosť. „Niektorí sa pravdepodobne odsťahovali a neodhlásili sa z evidencie obyvateľov, takže ich možno ani nevypátrame. Osem priezvisk je cudzojazyčných, možno sú už v cudzine,“ pokračoval Hevery.
Oproti minulému roku zapísali do prvého ročníka o 14 žiakov menej. Najviac žiakov zapísala škola na Tematínskej ulici (72), najmenej na Odborárskej ulici (35). Z jej školského obvodu sa každý rok zapíše veľa žiakov do cirkevnej školy, teraz 26 žiakov.
Takmer tridsať detí asi nenastúpi
Návrh na odklad povinnej školskej dochádzky dostalo 28 detí. „Odklady často dostávajú deti citovo nezrelé alebo s výraznými chybami vo výslovnosti. Odklady sú navrhnuté aj deťom s nevyvinutou grafomotorikou. Také deti nedokážu správne uchopiť pero, nedokončia ťahy pri kreslení, nedokážu prekresliť zadané tvary,“ povedala učiteľka Silvia Dudová.
Rodičia týchto detí majú referencie o možnom odklade už z materských škôl, kde pracovníci pedagogicko – psychologickej poradne chodia robiť testy zrelosti.
Vedomostná úroveň chlapcov a dievčat je v tomto veku približne rovnaká. Rozdiely sú však v záujmoch. „V kreslení postáv sú šikovnejšie dievčatá, tie aj rady na zápise recitujú básničky. Chlapci radšej kreslia autá a robotov, preto im povinné kresby postáv príliš nejdú. Miesto ružovej farby si už vypýtali aj prasiatkovú,“ povedala s úsmevom Dudová.
Budúci prvák by mal už na zápise vedieť počítať do šesť, dokázať k veciam priradiť ich počet. Prehľad by mal mať aj v určovaní farieb či pomenovaní zvierat, ovocia alebo v základných geometrických tvaroch.
„Budúci žiak by mal rozoznať štvorec, kruh a obdĺžnik. Písmenká poznať nemusí. Napriek tomu sa väčšina detí už dokáže podpísať tlačenými písmenami. Pri recitovaní zisťujeme výslovnosť, tá je základom,“ povedala učiteľka Ľubica Majerníková. Práve výslovnosť robí deťom na zápise každý rok čoraz väčšie problémy.
Na zápis chodia aj deti s výbornými vedomosťami
Tradičné nedostatky sú vo výslovnosti písmena R a v sykavkách. „Rodičia s deťmi menej komunikujú, deti trávia priveľa času za počítačmi. Dlhé vysedávanie detí pri internete a počítačových hrách v predškolskom veku je naozaj priskoré,“ varovala Majerníková. Vplyv rodičov na deti je badateľný už v predškolskom veku. Zina Tupá materskú školu nenavštevovala, jej vedomosti sú však nadštandardné.
„Doma sme sa často hrávali na školu. Tým sa Zina naučila aj čísla nad sto, vie aj sčitovať i odčitovať do desať. Dokáže sa aj podpísať,“ povedal jej otec Ľuboš. Na základnej škole má ďalšie dve deti, dokázal teda porovnať aj náročnosť zápisov. „Náročnosť je približne rovnaká ako v minulosti. Páči sa mi, že triedy sú už vybavené modernejšími pomôckami ako pred pár rokmi,“ pokračoval.
Spolužiačkou jeho dcéry bude od septembra možno aj Novomešťanka Stella Krupová. „Príprava v materských školách je dobrá. Dcérka nemá problém ani s číslami či tlačenými písmenami. Napočítať vie do sto nielen po slovensky, ale aj po anglicky. Veľa pochytila aj od staršej sestry, rada sa sama učí nové veci,“ povedala jej mama Martina.