Staroturanka Lucia Krč-Turbová je hviezdou basketbalovej extraligy

Obávaná basketbalová strelkyňa Lucia Krč-Turbová (23) vyrástla v Starej Turej. Dnes je hnacou silou Piešťanských čajok, ktoré sú súčasťou basketbalového združenia Piešťany – Stará Turá.

Lucia Krč-Turbová.Lucia Krč-Turbová. (Zdroj: S. A. LKT)

Kedy ste začali s basketbalom? Boli aj vaši rodičia aktívnymi športovcami?

- Športom žila takmer celá naša rodina. Bolo jasné, že klaviristka zo mňa nebude. Otec bol desaťnásobný majster republiky v stolnom tenise a mama súčasťou širšieho kádra reprezentácie Československa v basketbale. Do haly som sa dostávala denne od svojich štyroch rokov. Oficiálne som však s basketom začala v Starej Turej ako prváčka na základnej škole. Nakoniec z toho vzniklo už takmer osemnásťročné pretrvávajúce nadšenie. Mojim prvým trénerom bol pán Václavek, ktorý je môj ujo. Dodnes má pod palcom moje výsledky a pravidelne mi volá, či už s gratuláciou alebo cennou radou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Váš brat Jakub bol prvoligový volejbalista. Nelákal aj vás šport pod vysokou sieťou?

- Napriek tomu , že je o štyri roky starší, ja som s basketbalom začala skôr ako on s volejbalom. Bola som spokojná a už som vedela aspoň driblovať, nemala som potrebu to meniť. Zaujímam sa o šport ako taký, takmer v každom odvetví mám nejakého kamaráta. Rada si pozriem alebo prečítam, ako sa im vo svete vodí. Chodím pozrieť na hokej, futbal, volejbal a v televízií si rada pozriem atletiku, lyžovanie alebo tenis.

Hrali ste doma i v zahraničí. Kde ste našli najlepšie zázemie?

- Čo sa týka slovenských dresov najprv to bola Myjava, kde som hrala tri roky najvyššiu súťaž. Potom štyri roky v Nitre a teraz Piešťany. Jednu sezónu som odohrala aj v Čechách za Karlovy Vary. Každý klub mal svoje plusy a mínusy. Vo Varoch sme mali perfektnú regeneráciu, v Nitre bol výborný fyzioterapeut a kolektív. Trénerov človek postretá rôznych. S niektorých basketbalovou filozofiou sa stotožníte, s inými menej. Samozrejme, je to vždy len vec osobného názoru. Na dobré veci rada spomínam, na zlé som už zabudla.

SkryťVypnúť reklamu

Do Piešťan ste prišli z Karlovych Varov. Zohral pri prestupe úlohu aj návrat do blízkosti Starej Turej?

- Je pravda, že som patriotka Starej Turej, ale určite to nebola príčina návratu. Po bronzovej sezóne 2010/2011 v Nitre nastala v mojich očiach nepriaznivá situácia čo sa týka ženského basketbalu na Slovensku. Končila som vtedy aj bakalársky stupeň štúdia, uvažovala som o ročnej pauze, čo sa týka školy a zároveň som mala chuť odísť mimo Slovenska, kde súťaž už hralo len sedem družstiev. Účel to splnilo, od školy som si oddýchla, vyskúšala si inú ligu. Po celkom dobrej sezóne som mala niekoľko možností ostať v Čechách, a tak nastalo rozhodovanie. Ísť do Piešťan a pokračovať v Nitre inžinierskym stupňom alebo ostať u susedov. Rozhodla som sa pre Čajky, lebo ako sa poznám, neskôr by som sa k dokončeniu školy len ťažko dokopala. Škola bola jeden faktor a cesta, akou sa chce novovznikajúci klub uberať, druhý.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prišlo k spolupráci s Piešťanmi? Boli ste presvedčená o možnosti úspechu klubu, ktorý sa stal nováčikom na basketbalovej scéne už pri jeho tvorbe?

- K spolupráci prišlo jednoducho. Tréner Pospíšil ma viedol poslednú sezónu v Nitre a sledoval moje pôsobenie v Čechách. Pán Nerád bol, aj stále je patriotom turanského basketu, kde som vyrastala. Oslovili ma už počas predošlej sezóny, kedy už vedeli, že chcú vytvoriť nové, postupne sa budujúce extraligové družstvo . Niekoľkokrát sme sa stretli, hovorili sme o tom, kto by mal byť jeho súčasťou. Od začiatku som bola presvedčená, že riziko neznámej vody nehrozí, keďže oboch poznám nielen ako basketbalových mecenášov, ale aj po ľudskej stránke. Čo sa týka spoluhráčok, každú okrem jednej-dvoch, som poznala. S niektorými som hrala v Myjave alebo v Nitre, s inými zasa v reprezentačných výberoch.

Piešťanské čajky sú úspešné už v prvej sezóne. Aké ciele boli pred sezónou a aké sú teraz?

- Pôvodne neboli vysoké. Nevedeli sme, v akom konečnom zložení budeme hrať, v akom zložení budú ostatné družstvá. Išlo to postupne od zápasu k zápasu. Obrovskou motiváciou bolo dostať sa do prvej štvorky po základnej časti a hrať s Maďarkami nadstavbovú časť. To, že sme sa tam dostali, bol asi najvďačnejší revanš za tvrdú robotu a odvahu. Celkovo je však o úspechu či neúspechu hovoriť priskoro. Je síce pekné, že sme teraz tam kde sme, ale sezóna sa pomaly blíži do play-off. Ak sa nám v ňom podarí prejsť cez prvé kolo, z môjho pohľadu to bude pre Čajky úspech.

Hráte teraz nadstavbu so štvoricou maďarských klubov. Pozdáva sa vám hrať slovensko-maďarskú ligu počas celej budúcej sezóny a prípadne ju doplniť o ďalšie družstvá z Čiech a Poľska?

-Konfrontácia s družstvami z iných líg je či už pre hráčky alebo divákov zaujímavejšia a osožnejšia. Myslím si, že idea vytvoriť slovensko-maďarsko-česko-poľskú ligu už bola, dokonca pred touto sezónou, avšak neprešla medzi všetkými zainteresovanými klubmi. Nie každý klub ma dostatok prostriedkov na jej financovanie, a tak pre túto sezónu vznikla aspoň nejaká jej odnož v podobe slovensko-maďarskej nadstavby.

Piešťany nastupujú na zápasy s dvoma Američankami. Aká je šanca, aby sa slovenský klub presadil v medzinárodnej súťaži aj bez legionárok?

- Ak chce slovenský klub uspieť aj na medzinárodnej scéne, bez zahraničných posíl to málokedy dosiahne. Američaniek je ale na trhu obrovské množstvo, preto treba angažovať tú správnu, aby zapadla do tímu ako po koncepčnej , tak aj po ľudskej stránke. Okrem toho by mala byť minimálne o triedu až dve lepšia ako domáce hráčky. Oproti mužskej extralige je to ale prijateľnejšie, pretože tam takmer v každom družstve nastupuje priemerne štyri až päť Američanov. Potom niet divu, že slovenská mužská zložka je v európskom ponímaní veľmi ďaleko za tou ženskou.

Košice a Ružomberok idú k úspechu cestou nákupu legionárok. Nezabíja tento trend slovenské talenty?

- Ružomberok má v kádri dve Američanky a jednu Švédku, inak tím tvoria mladé slovenské baby. Tento rok im to ide, dostali sa medzi štyri najlepšie družstvá druhej najvyššej európskej klubovej súťaže FIBA. Ich cesta sa mi páči. Opačne je to ale u Košičaniek. Tam sú len štyri domáce hráčky, inak základ tímu tvoria samé legionárky. Je obdivuhodné, že dokázali vyskladať družstvo za podstatne menej peňazí ako iné európske veľkokluby a pritom im obstojne konkurovať.

Čo považujete za najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére?

- Najkrajšie spomienky mám na majstrovstvá sveta do devätnásť rokov, kde sme skončili na šiestom mieste a nitriansky bronz spred dvoch rokov. Rovnako ma však potešia výhry na silnejšími tímami, ako napríklad v tomto roku výhra nad Ružomberkom, či maďarským Győrom.

Prešli ste mládežníckymi reprezentačnými družstvami. Dres seniorského družstva Slovenska určite láka tiež.

- Láka. A nie málo. Nie je to však jednoduché dostať sa medzi elitu štyroch či piatich najlepších slovenských pivotiek. Uvidíme, občas aj motyka vystrelí.

Pivotky prenasledujú zranenia, máte za sebou aj vy nejaké nepríjemné skúsenosti spod košov?

- Zranenia prenasledujú nielen pivotky, ale každý športovec si občas prejde či už menšími alebo väčšími zdravotnými peripetiami. Ja som sa napríklad podrobila artroskopii kolena, mala som zlomené zápästia, niekoľko výronov a potrhané väzy v členku. Odkedy však prišli do obehu cvičenia na rôznych balančných pomôckach, kolená a členky sú o čosi pevnejšie, a tak ma posledné dva roky náročnejšie zranenia obchádzajú.

Basketbalové združenie Stará Turá-Piešťany je úspešné. Bude sa hrať extraliga aj na pôde Starej Turej?

- Keďže ide o združenie Stará Turá – Piešťany, dievčatá z Turej majú pri určitej snahe motiváciu sa medzi Čajky predriblovať, rovnako niektoré dievčatá od nás chodia pomáhať do Starej Turej. Taktiež tréner občas zavíta na zápasy mladých basketbalistiek na Turú. Ide teda o nejaké vzájomné motivovanie a spolupodporovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 242
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 388
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 022
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 788
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 545
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 053
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 40 394
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 664
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 361
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 799
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 298
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 070
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 459
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 494
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Jazdy sa budú začínať na Mierovom námestí pred Artkinom Metro.


TASR
Dôvody, pre ktoré sa župa opäť rozhodla súťaž zrušiť sú podľa Jaroslava Bašku, predsedu TSK (na fotke vľavo) zákonné.

Zvažujú založiť vlastný dopravný podnik.


1

Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Práce na nádvorí by mali ukončiť v júli tohto roka.


TASR
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 40 394
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 664
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 361
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 799
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 298
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 070
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 459
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 494
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu