Aj dospelí ľudia s mentálnym postihnutím potrebujú priestor, kde samôžu učiť nové veci a rozvíjať svoju osobnosť. Tento priestor ponúka denný stacionár Aliis v Trenčianskej Teplej.
TRENČIANSKA TEPLÁ. Denný stacionár Aliis pre ľudí s mentálnym postihnutím funguje v Trenčianskej Teplej neďaleko Trenčína od mája minulého roka. Názov Aliis pochádza z latinčiny a znamená Iný. To, že sú títo ľudia iní ako ostatní, neznamená, že nemajú svoje potreby. Sú síce dospelí, no mnohí sú odkázaní na pomoc druhých ľudí, najčastejšie tých najbližších.
Práve pre dospelých ľudí, ktorí už skončili školu, otvorili v Teplej, kde funguje aj špeciálna škola pre postihnuté deti, denný stacionár, kde sa o nich postarajú, kým ich rodičia či príbuzní pracujú. „Keď sa musia rodičia starať celý deň o dieťa s mentálnym postihnutím, nemôžu chodiť do práce, čo ich určitým spôsobom obmedzuje. U nás môžu byť klienti od rána od ôsmej do druhej - tretej hodiny, alebo aj dlhšie, ako kto potrebuje,“ hovorí Barbora Tomanová, riaditeľka Aliis, n.o. „Navyše, pre týchto ľudí je veľmi dôležité, že sú medzi svojimi, že sa môžu ďalej rozvíjať, učiť sa byť sebestačnými a komunikovať, a že nesedia doma,“ pokračuje Barbora Tomanová.
Dokážu sa naučiť, iba im to dlhšie trvá
V stacionári sa s klientmi venujú najmä sociálnej rehabilitácii. „Vychádzame z predpokladu, že človek s mentálnym postihnutím sa dokáže naučiť to, čo aj zdravý človek, iba mu to dlhšie trvá. Preto naším hlavným cieľom je, aby sa časom naučili samostatnosti,“ hovorí Tomanová. Ako dodáva, úplne samostatní niektorí z nich pravdepodobne nebudú nikdy, ale môžu sa učiť činnosti, ktoré k osamostatneniu budú prispievať.
Klienti sa podľa nej môžu naučiť veľa, prácu s nimi preto smerujú k samostatnosti a prípadne k možnosti práce v chránenej dielni či k samostatnému bývaniu. „Začíname od hygienických návykov a udržiavania čistoty v priestore. Aby si vedeli navariť, aby vedeli komunikovať, prísť do obchodu, na poštu či na úrad vypýtať si, čo potrebujú. Závisí to, samozrejme, aj od rozsahu postihnutia.“
Každý klient má vypracovaný individuálny plán, od ktorého sa odvíja práca v centre. Venujú sa rôznym
terapiám, hlavne zážitkovým, akými sú arteterapia, muzikoterapia, canisterapia, teda terapia psom, a ergoterapia. „To je ten základ, aby stále niečo robili, vyrábali, pracovali.“
Nie všetok čas trávia klienti v centre. Ako hovorí Tomanová, potrebujú veľa pohybu, preto základ sú prechádzky a výlety, piatky trávia v teplických kúpeľoch, v utorok majú možnosť využívať telocvičňu základnej školy. Najmä v letných mesiacov chodievajú na predĺžené víkendy či dovolenky bez rodičov, čo sa im veľmi páči, pretože je to zasa niečo nové. „Väčšina z nich si neuvedomuje svoje postihnutie, sú spokojní a šťastní. Sú veľmi úprimní v komunikácii, tešia sa z každého stretnutia a rozhovoru s novým človekom. Je to pre nich veľmi príjemné.“
Miesta pre ďalších
Centrum momentálne navštevujú štyria klienti z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, denný stacionár by však chcel svoje služby rozšíriť. „Máme kapacitu pre desať ľudí.“
V rozvoji ich doteraz brzdili financie. „Minulý rok sme finančnú podporu od štátu ešte nezískali, preto sme fungovali vďaka sponzorským darom a úsporám a ochote niektorých ľudí pracovať zadarmo či za minimum, takže sme nemohli prijať viac ľudí,“ vysvetľuje Tomanová. Tento rok aj vďaka príspevku od štátu môžu prijať ďalšieho zamestnanca, a teda aj ďalších klientov.
Chcú byť samostatní
Pri výbere klientov nemajú takmer žiadne obmedzenia, nie sú však pripravení prijať klienta, ktorý nie je mobilný alebo človeka s hlbokou mentálnou retardáciou. Čo sa týka veku, je dôležité, aby bol klient dospelý, a teda, aby mal ukončenú školu. Záujem zo strany rodičov o takúto službu podľa Tomanovej je, hoci pre viacerých je to novinka. „Je dôležité, aby rodičia vedeli, že klientom sa u nás páči, napĺňa ich to. Aj keď sa to nezdá, aj oni majú potreby ako ostatní dospelí ľudia a chcú byť samostatní. Máme klientov, ktorí napríklad doma vôbec neumývali riady, ale u nás to robia. Oni to vedia, iba treba mať trpezlivosť, pretože im všetko trvá dlhšie.“