DOLNÁ SÚČA. Fašiangové slávnosti v Dolnej Súči už po jedenásty krát lákali ľudí kultúrnym programom, tradičnými jedlami a sprievodom. Nechýbali klobásky, jaternice, ukážka zabíjačky i sladké pečivo a pálené.
„Pre ľudí je prichystaných viac ako 500 kíl jaterníc, 250 kíl klobás, desiatky litrov domácej zabíjačkovej kapustnice a samozrejme aj huspenina,“ povedal starosta Dolnej Súče Pavol Kvasnica.
Staršie ročníky si podobné slávnosti nepamätajú. „Kedysi sa takéto hromadné podujatia nerobievali. Chodievalo sa len po susedoch na zabíjačky a sprievod býval len v utorok, keď sa pochovávala basa,“ povedala 80-ročná rodáčka z osady Polníky Agnesa Panáková.
Záujem i z okolitých miest
Nezabudnuteľnú atmosféru fašiangov si prišli vychutnať nielen obyvatelia Dolnej Súče, ale i z okolitých obcí. Pre nich bol pripravený aj bohatý kultúrny program. Tradičné zastúpenie mala i Detská dychová hudba Rudolfa Hečka, ktorej korene siahajú až do tridsiatych rokov minulého storočia. „Rada s kamarátkami spievam a najradšej mám pieseň Pod horou,“ povedala 11-ročná členka tejto dychovej skupiny Patrícia Vavrušová. Okrem miestnych folklórnych a dychových skupín ako Latovec, Senior klub, či Krásinka, vystúpil napríklad i folklórny súbor Čajka z Hornej Súče.
Každoročný sprievod
Lákadlom slávností je i tradičný fašiangový sprievod s konským záprahom a veľkým vozom. Nechýbala ani mládež s maskami kostlivca a rôznych zvierat. Účastníci sprievodu najprv pochodili celú dedinu a potom spoločne vystúpili na pódiu. Pripojil sa aj starosta oblečený v tradičnom dolnosúčianskom kroji.
Medzi nimi nechýbala ani 75–ročná Agnesa Šedivá, vedúca miestnej folklórnej skupiny Latovec. Je pokračovateľkou tradícií a dokáže o Dolnej Súči a fašiangoch rozprávať hodiny.
„Dolná Súča je napríklad jedinou dedinou, kde vyrábali dievčatá fašiangové pierka. Boli robené z husacieho peria, nitkami poprepletané, farebne dozdobené, a dávali ich pri dámskej volenke chlapcom za klobúk,“ povedala pani Šedivá. Táto obec sa od ostatných dedín líši i jedinečnými krojmi. V chladnom počasí ho v sobotu dopĺňal teplý kožuštek, ktorý mali na sebe všetky ženy a dievčatá.
„Kroj mame tradičný, súčanský, na rukávcoch sú vyšité kruhové obrazce, ktoré nemajú na žiadnom inom kroji na Slovensku,“ dodala Šedivá. Fašiangy sa aj v Dolnej Súči končia v utorok pochovaním basy a začína tak 40-dňový pôst.