TRENČÍN. Európske dotácie, ktoré sa týkajú i rozvoja elektronických služieb na miestnej a regionálnej úrovni, čerpajú všetky samosprávy na území Slovenska s výnimkou Trenčianskeho kraja.Na tento operačný program s oficiálnym názvom Informatizácia spoločnosti vyhradili inštitúcie Európskej únie pre naše samosprávy viac ako štyri milióny eur.
Odmietnutie projektu
„Budeme sa pýtať na finančnej komisie a na zastupiteľstve, prečo tieto financie z eurofondov krajský úrad nečerpal a z akých zdrojov aktuálne informatizáciu zabezpečuje,“ povedal poslanec Trenčianskej župy Karol Janas. Trenčianska župa odmietla európsky projekt pre prílišné riziká.
„Do projektu sme sa zapojili žiadosťou v roku 2009. Po predložení dokumentov o procese verejného obstarávania sa zmenili náležitosti týkajúce sa implementácie. Zmeny boli v oblasti predmetu projektu a charakteru obstarávania. Túto záležitosť sme vyhodnotili ako rizikovú,“ povedala Vlasta Henčelová, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Podľa Henčelovej nemohol kraj vzhľadom na zlú finančnú situáciu reagovať na kroky ministerstva financií. „Riadiaci orgán, teda ministerstvo financií, na základe auditu znížil oprávnené výdavky – výšku nenávratného finančného príspevku.Neoprávnené výdavky a spolufinancovanie projektu tak prekročili sumu pol milióna eur,“ dodala Henčelová. Ako ďalej tvrdí, nie je teda pre tieto dôvody možné v projekte pokračovať a informatizáciu bude župa financovať z vlastných zdrojov, pre nižšie náklady.
Čerpanie v inom kraji
Iné župy na Slovensku však dotácie z európskych fondov využívajú. „Banskobystrický samosprávny kraj doteraz vyčerpal prostriedky z operačného programu Informatizácia spoločnosti vo výške približne milión 200-tisíc eur,“ povedala Monika Pastúchová, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja.Podľa jej slov kraj necíti zvýšenú mieru rizika v rámci tohto projektu, ktorý má svoje presné harmonogramy a prebieha v súlade s celonárodnou stratégiou informatizácie spoločnosti.
Názory odborníkov
Analytici a projektoví manažéri, ktorí denne pracujú s eurofondami, majú na túto problematiku rôzne názory.„Neviem síce o presných detailoch tohto konkrétneho prípadu, ale poznám veľa scenárov, keď sa neoplatí čerpať eurofondy. Nie všetko, čo sa týka týchto dotácií, je automaticky ten najvýhodnejší variant,“ povedal Miroslav Lopata, konateľ spoločnosti Premier Consulting, ktorá pracuje s európskymi projektmi.
Michal Ivantyšyn, výkonný riaditeľ medzinárodného kongresu ITAPA, naopak považuje odmietnutie trenčianskej samosprávy nečerpať eurofondy v tomto operačnom programe za veľkú škodu.
„Ostatné kraje určite všetky riziká podrobne skúmali a tiež je to pre nich záťaž, i preto je škoda, že sa Trenčiansky kraj takto rozhodol,“ povedal Ivantyšyn.