TRENČÍN. Bilbordov, ktoré sú zriadené bez povolenia, je na území Trenčína mnoho. Donedávna bol spôsob ich monitorovania takmer nemožný. Trenčín ako jedno z dvoch miest na Slovensku disponuje takzvaným pasportom bilbordov, teda zoznamom všetkých reklamných pútačov na území Trenčína a dokáže tak neplatičov vystopovať.
Špeciálna metóda
Okrem Trenčína používa túto metódu len Bratislava. Ako uviedla hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, mesto využíva pas port bilbordov od roku 2012. I vďaka nemu minulý rok ukončili 54 priestupkových konaní.
„Samotný pasport vykonávali zamestnanci zo stavebného útvaru mesta priamo v teréne, kde zapisovali a fotografovali jednotlivé bilbordy,“ povedala Ságová. Majiteľ nelegálneho reklamného pútača musí zaplatiť pokutu od 2000 eur, povolením však môže svoju reklamu zlegalizovať.
„Existuje možnosť dodatočného povolenia od mesta, kde ale musí majiteľ bilbordu preukázať, že to jeho reklamné zariadenie nie je v rozpore s verejným záujmom. V prípade, ak sa napríklad reklamný pútač nachádza v blízkosti historickej pamiatky, musí sa k povoleniu na jeho výstavbu vyjadriť pamiatkový úrad,“ dodala Ságová. Firmy musia mať povolenie nielen na veľké bilbordové reklamy. Súhlas od mesta by mali žiadať i na rôzne vývesky, ktoré nemusia mať komerčné využitie.
Celoslovenský problém
„Umiestnili sme len navigačnú šípku, ktorá mala upozorňovať na podujatie, ktoré sme organizovali a slúžila len na usmernenie dopravy, nie na propagáciu. I napriek tomu nás mesto pokutovalo,“ uviedol majiteľ jednej z firiem v Trenčianskom kraji. Nelegálne bilbordy sú celoslovenským problémom. Na jeho riešenie je však nutné zmeniť pravidlá.
„My sme navrhovali, aby v nezastavanej časti katastra obce, teda v extraviláne, neboli veľkoplošné pútače a v zastavanej ploche, čiže intraviláne, môžu byť umiestnené len so súhlasom miest a obcí,“ povedal Michal Sýkora, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska.