TRENČÍN. Stredná Európa je vraj tam, kde sa varí guláš a hrajú taroky. Toto konštatovanie potvrdilo historicky prvé stretnutie zástupcov krajín so silným tarokovým zázemím.
Účasť Trenčanov na Viedenskom pohári
Aktivity Trenčianskeho tarokového združenia ocenili organizátori medzinárodného tarokového turnaja pozvánkou na Viedenský pohár. V historickom múzeu vo Viedni si milovníci matematickologických hier z Rakúska, Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska a Slovinska vymenili cenné skúsenosti a predstavili lokálne varianty.
Slovensko reprezentoval predseda trenčianskeho tarokového klubu Igor Zmeták s dcérou Julianou. Korene tarokov siahajú do 15. storočia. Zo severného Talianska postupne prenikli na celý kontinent a v priebehu 19. storočia sa stali jednou z najobľúbenejších spoločenských hier.
Ako poznamenal Igor Zmeták, spočiatku to bola hra rytierov a dám na šľachtických dvoroch. Aj u nás taroky otvárali dvere do spoločnosti. „Radi ich hrávali napríklad štúrovci. Dnes si mnohí pletú taroky s tarotom, pričom ide o dve absolútne odlišné veci. Mladší tarot je spôsobom veštenia a s kartovou hrou nemá nič spoločné,“ spresnil Zmeták. Taroky oslovia každého so vzťahom k inteligentným spoločenským hrám. Poskytujú množstvo prekvapujúcich situácií okorenených dávkou napätia, koncentrácie a dodržiavaním pravidiel.
Množstvo podôb tarokových hier
„K tarokovému bontónu patrí, že je to hra pre ľudí s čistými rukami – doslova i obrazne. Ohľadne miesta stačí akékoľvek príjemné prostredie, kde sa dá sústrediť. V minulosti sa tradične hrávali v kaviarňach, udržiavaných hostincoch, na farách či v kasárňach. Mnohí legionári, ktorí museli narukovať do armády za čias monarchie tvrdili, že jedinú dobrú vec, ktorú sa na vojne naučili, boli taroky,“ povedal Zmeták.
Tarokových hier existuje viacero, všetky však majú v princípe rovnaké pravidlá. Najčastejšie hrajú štyria hráči. Náboj hre pridáva fakt, že na začiatku iba jeden zo štvorice vie, s kým hrá.Balíček tarokových kariet obsahuje 32 francúzskych kariet známych zo žolíka a 22 tromfov, ktorým zo stredoveku zostalo rímske číslovanie.
Množstvo podôb tarokových hier
V trenčianskom tarokovom klube dominuje variant Devätnástka, čiže s volajúcim hrá ten, kto má tarok číslo XIX. Podľa slov predsedu klubu, členovia zásadne nehrajú o peniaze.Ako dodal, taroky zo svojej podstaty nepatria k hazardným hrám, keďže ide predovšetkým o zábavu, dobrú spoločnosť a radosť z herných kombinácií. Okrem zastúpenia na viedenskom turnaji drží Trenčín ešte jeden zaujímavý primát.
Na tarokových kartách s rytinami miest Uhorska z roku 1883 je spomedzi slovenských miest zobrazená práve metropola stredného Považia. Po vzore poľských kolegov, ktorí pravidelne usporadúvajú turnaje na obecnej i mestskej úrovni pre všetky vekové kategórie, ponúka trenčiansky tarokový klub podobnú možnosť širokej verejnosti. Stretnutia budú prebiehať v priestoroch Kultúrneho centra Sihoť každý štvrtok od 15. do 17. hodiny.