TRENČÍN. Mnoho stredných i veľkých podnikateľov na Slovensku i v Trenčianskom kraji sa pripravuje na ďalšie prehlbovanie finančnej krízy. Problém majú predovšetkým firmy závislé od exportu.
"Momentálne nepociťujeme žiadny ústup krízy. Keďže slovenská ekonomika je otvorenou ekonomikou, tak najskôr sa musí situácia s krízou postupne zlepšovať u našich exportérov, potom môže dôjsť k oživeniu slovenského priemyslu a následne až k oživeniu domácej spotreby. A práve od domácej spotreby je naša spoločnosť závislá,“ povedal Rastislav Machunka, konateľ firmy Old Herold Trenčín.
Nesúhlas s vládou
Vplyv fiškálnej recesie v posledných rokoch mapujú i ekonomickí analytici. „Kríza v Európe pretrváva už piaty rok a nič nenaznačuje, že by sa to malo v najbližšej dobe zmeniť,“ povedal Ján Dinga, analytik agentúry INESS.
Tejto situácii podľa neho nepomáhajú ani vládne opatrenia.
„Vláda sa rozhodla zlý stav verejných financií riešiť namiesto škrtov v neefektívnych výdavkoch cestou vyšších príjmov, čím firmám predražuje podnikanie a necháva im menej zdrojov na vytváranie nových pracovných miest,“ hovorí Dinga.
Vláda by mala vraj konať úplne opačne, ako to robila doteraz. „Konkrétne znižovaním daní, odvodov a spružňovaním Zákonníka práce. To sú pre všetkých podnikateľov, domácich aj zahraničných tie najlepšie stimuly, ktoré by tiež priniesli vyššiu zamestnanosť,“ dodal Dinga.
Krízové opatrenia
Ministerstvo financií Slovenskej republiky má na zlepšenie stavu ekonomiky vypracovaný plán.
„Prioritou ministerstva financií a celej vlády je konsolidovať verejné financie tak, aby sa deficit v roku 2013 dostal pod úroveň troch percent HDP. Z tohto dôvodu bolo potrebné prijať konsolidačné opatrenia približne vo výške dva a pol miliardy eur,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Rezort financií plánuje zlepšiť podnikateľom situáciu na trhu. „Zlepšenie podnikateľského prostredia pre poctivo podnikajúce subjekty má priniesť napríklad boj proti daňovým únikom a plánované zavedenie elektronického výkazu DPH, v rámci ktorého budú podnikatelia zasielať finančnej správe aj zoznam faktúr.“
Rezort financií i vláda si uvedomujú orientáciu slovenskej ekonomiky na export. „Naša ekonomika je výrazne otvorená, a preto jej výkonnosť najzásadnejšie ovplyvňuje vývoj u našich najväčších obchodných partnerov, ako sú Nemecko alebo Francúzsko,“ vysvetľuje ministerstvo financií.
Lepšie vyhliadky
Naviazanosť na zahraničné trhy však podľa niektorých analytikov môže priniesť Slovensku výhody. Platí to predovšetkým v prípade, ak sa v krajinách eurozóny zlepšuje ekonomická situácia. „Prvé náznaky zlepšenia už vidieť v Nemecku, kde očakávame v horizonte dvoch až troch mesiacov lepšie čísla v reálnej ekonomike,“ povedal Boris Fojtík, analytik Tatra banky.
Pozitívne ovplyvnenie našej ekonomiky bude podľa neho postupné a zdĺhavé. „Veľká časť eurozóny je pod tlakom fiškálnej konsolidácie a nízkej konkurencieschopnosti, ktorá bude potenciál nášho rastu tlmiť,“ dodal Fojtík.