Katedra politológie trenčianskej univerzity robila posledné tri roky v Trenčíne prieskum verejnej mienky pre voľbu primátora. Tak ako tesne pred voľbami v roku 2010, stále je jasným favoritom súčasný primátor Richard Rybníček.
TRENČÍN. S prieskumom verejnej mienky pre voľbu primátora začali na Katedre politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka na jeseň v roku 2010 pred poslednými komunálnymi voľbami. Ako povedal politológ Miroslav Řádek, jeho cieľom bolo skompletizovať výsledky komunálnych volieb v rámci Trenčína.
„Rozhodol som sa, že prieskum pripravíme so študentmi ako originálnu aktivitu, pretože na Slovensku neexistuje žiadny pravidelne robený komunálny prieskum,“ hovorí.
Anketármi sa stali študenti politológie, ktorí robili prieskum medzi obyvateľmi Trenčína.
V roku 2010 oslovili vzorku približne 1200 respondentov, vlani ich bolo viac ako 900. Výsledky sú podľa Řádka relevantné, keďže celospoločenské prieskumy vychádzajú zo vzorky 1200 až 1500 respondentov.
„Deväťsto opýtaných je stále relevantná vzorka na to, aby sme dokázali zachytiť, ako sa vyvíja podpora jednotlivých kandidátov,“ vysvetľuje politológ.
Pridali nových kandidátov
Súčasnému primátorovi Richardovi Rybníčkovi odhadli pred voľbami podporu viac ako 50 percent.
V skutočnosti však dosiahol viac ako 70 percent. Politológ to vysvetľuje faktom, že v čase zbierania dát bol medzi kandidátmi aj Ľubomír Žabár (SMER-SD), ktorého však z kandidatúry na primátora Trenčína stiahla strana SMER - SD, ktorá ho pôvodne nominovala.
„My sme namerali konkrétnu voličskú podporu, kde pán Žabár mal okolo 15 percent a Rybníček viac ako 50, preto nám bolo jasné, že jeho podpora môže byť vysoká,“ hovorí.
Prvé dva prieskumy sa týkali ľudí, ktorí kandidovali v primátorských voľbách v roku 2010.
Zmena nastala vlani, keď do prieskumu zaradili Renátu Kaščákovú (SAS) a Tomáša Vaňa (ĽS-HZDS) ako bývalých viceprimátorov Trenčína a ľudí, ktorí by mohli byť potenciálnymi kandidátmi na primátora Trenčína.
„Renáta Kaščáková by dostala zhruba desaťpercentnú podporu, Tomáš Vaňo sedem percent. V mediálnom spore, ktorí dvaja bývalí viceprimátori mali, viac oslovila voličov pani Kaščáková,“ hovorí Řádek.
Spoločný kandidát?
V prieskume sú naďalej kandidáti Branislav Celler (SDKÚ- DS), Ján Krátky (KDH) a Ľubomír Žabár (SMER-SD), keďže tieto politické strany zatiaľ neohlásili iných kandidátov na post primátora.
Ako hovorí politológ, ak by sa pravicové strany dohodli na jednom spoločnom kandidátovi, mohli by dosiahnuť vo voľbách zaujímavé číslo, keďže každý z nich má okolo desať percent.
Podpora klesla, stále je favoritom
Podpora súčasného primátora síce za posledné roky poklesla, stále je však jasným favoritom spomedzi uvedených kandidátov.
„To, že prijímal skôr škrty v rozpočte a zavádzal šetriace opatrenia, mu do istej miery zmenšilo podporu. V roku 2011 bola okolo 54 percent, vlani približne 46 percent. Prijímal rozhodnutia, ktoré nemuseli byť populárne, ale zdá sa, že ešte stále ich verejnosť chápe,“ myslí si Řádek.
Meno Richard Rybníček by sa malo objaviť aj v najbližších voľbách v roku 2014. Podľa jeho slov bude opäť kandidovať, ak mu to dovolí zdravie.
„Výsledky prieskumu ma tešia. Som rád, že ľudia cítia, že všetky tie ťažké zmeny boli v prospech nich a mesta,“ povedal Rybníček.
Spektrum voličov
Zaujímavé je aj zloženie voličov. Zatiaľ čo Rybníček oslovuje všetky vekové kategórie, Kaščákovú by volila skôr mladšia a stredná generácia, Jána Krátkeho, ako kandidáta KDH, naopak starší ľudia. Rybníček má zároveň podporu voličov rôznych politických strán.
Rovnako je na tom napríklad aj Tomáš Vaňo. Naopak, Ľubomíra Žabára podporujú prevažne voliči Smeru.
Výsledky prieskumov sú podľa politológa Řádka relevantné.
V roku 2010 sa im podarilo relatívne presne odhadnúť mieru podpory jednotlivých kandidátov a tiež mieru účasti, ktorá bola o niečo vyššia, ako v iných krajských mestách.
To, že ich robia opakovane každý rok, im umožňuje vyčítať, aká je tendencia podpory.
„Teda, či sa podpora tých kandidátov zvyšuje alebo znižuje, pretože samotné absolútne čísla môžu byť skresľujúce. Takto môžeme istejšie predpokladať, kto je favoritom volieb a kto môže a kto nemusí uspieť,“ uzavrel Řádek.