Náš kraj je rajom pre tvorcov unikátnych betlehemov. Potvrdzuje to aj ich aktuálna výstava v Podjavorinskom múzeu.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Atmosféru Vianoc pripomína vo výstavných priestoroch múzea až do 2. februára expozícia betlehemov z novomestského regiónu.Okrem takmer desiatky vystavených trojrozmerných exponátov sú steny miestností múzea pokryté aj rozsiahlym fotodokumentačným materiálom. Autorka výstavy Mária Mizeráková zmapovala všetky betlehemy nachádzajúce sa v kostoloch, kaplnkách, kláštoroch a farách novomestského dekanátu.
V betleheme vyhráva i zvonkohra
Pútavé betlehemy s množstvom postáv vyrezávaných z dreva, vymodelovaných zo sadry i syntetickej živice, ale aj ušitých z textilu či vyrobených z plechu, lákajú na prehliadku návštevníkov všetkých generácií.
„K najzaujímavejším patrí pohyblivý betlehem v Novej Bošáci z dielne Mariána Mikulca. Figúrky sú umiestnené na kruhoch, ktoré sa otáčajú. Tečie v ňom aj voda. Upúta aj pohybujúci sa Mesiac či anjel,“ prezradila Mizeráková.
V betleheme z Beckovskej Viesky zase vyhráva zvonkohra s melódiou piesne Tichá noc. Súčasťou výstavy je aj unikátny exotický betlehem Novomešťana Michala Hanzlíka, ktorý má už vyše päťdesiat rokov a sála z neho exotika ďalekej krajiny. Najväčším vystaveným betlehemom je ďalší Mikulcov umelecký skvost, v ktorom postavy poháňajú dva motory zo stieračov.
Betlehemy všetkých veľkostí a tvarov
Na výstave nechýba ani z dreva vyrezávaný starší typ betlehemu z Melčíc-Lieskového či ojedinelý betlehem z rúk novomestských žiakov. „Postavičky ľudí, ktoré vyrobili deti pod vedením dospelých, majú kovovú konštrukciu a sú oblečené do odevov z látky. Ovečky sú z nepranej vlny,“ vysvetlila autorka výstavy. Raritou sú aj figúrky betlehemu z Potvoríc.Tie sú vyrobené z plechu a prizdobené obrubami z drôtu.
Veľkosť figúrok a zvieratiek v jednotlivých betlehemoch sa výrazne líši. Najvyššie sošky sa nachádzajú v drevenom betleheme v Častkovciach.„Ten priviezli až z Vatikánu. Jeden z kráľov meria 51 centimetrov,“ informovala Mizeráková. Najmenšie postavičky s výškou v rozpätí 8,5 - 12, 5 centimetra má betlehem v Starej Lehote a vo Štvrtku. Lehocký betlehem je aj celkovo najmenší. Je vytvorený na obdĺžnikovej doske s obsahom 1677 centimetrov štvorcových.
Výskumná práca betlehemov
Aktuálnou výstavou betlehemov výskum pracovníčky Podjavorinského múzea Márie Mizerákovej nekončí. V blízkej budúcnosti by mali byť tieto umelecké diela skompletizované v pripravovanom katalógu. Mária je rozhodnutá zmapovať prehľad betlehemov aj mimo novomestského regiónu.
„Pracujeme na výskume betlehemov v obciach i v domácnostiach pod upätím Bielych Karpát, v oblasti Myjavskej pahorkatiny, Malých Karpát, ale aj na pravom brehu Váhu i v obciach na ľavom brehu Váhu pod Považským Inovcom,“ dodala.
Okrem mediálne známeho a rekordne veľkého vyrezávaného betlehemu majstra Bolebrucha a jeho tvorčej skupiny sa tak zviditeľnia aj betlehemy ďalších umelcov z našej lokality.