TRENČÍN. Poveternostné podmienky a extrémne prejavy zimy sú predovšetkým v časoch zľadovatených ciest veľmi nebezpečné. Klzký povrch chodníkov, nástupíšť či komunikácií musí majiteľ či zodpovedná osoba upraviť. Pády na neupravenom chodníku či ceste môžu byť hlavne pre starších ľudí tragické.
Nehody v blízkosti domu
„Na chodníku asi sto metrov od môjho domu som sa pred niekoľkými dňami pošmykla, narazila som si panvu a vytkla členok. Keby som sa nezachytila o plot mohlo to dopadnúť ešte horšie,“ povedala 70-ročná dôchodkyňa Mária z Trenčína. Za nehodu pri rodinnom dome bol v tomto prípade zodpovedný majiteľ domu, keďže chodník pred ním nebol upravený. Dokazovanie viny môže však byť veľmi ťažké.
„Problém je v tom, že musia zistiť, kto za škodu zodpovedá a tiež preukázať, že im škoda vznikla práve na tomto mieste a v dôsledku zanedbania povinností, teda neočisteného chodníku,“ povedala právnička Danica Okrucká.
Rôzne faktory
Podobné úskalia čakajú ľudí i v prípade úrazu na komunikáciách či cestách patriacich pod správu mesta. „V prípade úrazu na chodníku treba zistiť, kto má povinnosť čistenia chodníka a od neho žiadať náhradu škody. V dokazovaní sa zisťuje niekoľko vecí - kde sa úraz stal a ako, aké bolo počasie, aký bol stav komunikácie, či nebol chodec pod vplyvom alkoholu, potrební sú aj svedkovia, ktorí to videli,“ povedala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.
Nebezpečenstvo na železnici
„V prípade úrazu na obsadených staniciach treba vyrozumieť železničný personál priamo (výpravcu, dozorcu, prednostu stanice). So zraneným spíšu zápis a poskytnú mu vzhľadom na povahu poranenia pomoc,“ povedala Daniela Detersová z Generálneho riaditeľstva ŽSR.
Pri železničných zástavkách bez obsluhy musíte počkať na pracovníkov najbližšieho vlaku. „Na neobsadených železničných zastávkach je nutné príslušnému vlakovému personálu oznámiť vzniknutú udalosť. Vlakový personál býva vybavený záznamníkom. V ďalšom prípade je možné volať na non stop call centrum 18 188,“ dodala Detersová.