Myjavské gymnázium zrejme podporí iniciatívu Nových školských odborov. Riaditelia škôl majú na doterajšie aktivity odborov rôzne reakcie.
TRENČÍN. Školy v Trenčianskom kraji patrili pri štrajkoch zamestnancov školstva v závere minulého roka k najaktívnejším. Zapojili sa do štafetového štrajku aj do protestu pred Úradom vlády SR. Teraz čakajú, ako sa situácia vyvinie. Vlastné akcie zatiaľ nechystajú. Zástupca riaditeľky Gymnázia Myjava Radim Kovařík však hovorí, že rozhodnutie o trojmesačnom rokovaní odborov s vládou je len zametenie problému pod koberec.
„Určite sme s tým nespokojní a rozmýšľame, že podporíme iniciatívu Nových školských odborov. Budúci týždeň máme zasadnutie pedagogickej rady, na ktorej prerokujeme, či sa zapojíme do akcie 13. marca. Ja osobne si myslím, že s veľkou pravdepodobnosťou áno a myslím si tiež, že sme jedna z mála škôl, čo toto podporia,“ povedal Kovařík.
Odlišné postoje
Kým Myjava zvažuje, že sa pridá k Novým školským odborom, riaditeľ gymnázia v Púchove Miroslav Kubičár hovorí, že ich požiadavky sú nereálne. Chce počkať na výsledky rokovania vlády s pôvodnými odbormi.
„Prevláda u nás všeobecný pocit zodpovednosti, že máme vzdelávať novú mládež,“ skonštatoval. Nové školské obory chcú totiž 13. marca vyhlásiť ostrý štrajk, a to v čase testovania deviatakov a písomných maturít. Práve v tom vidia školy problém, pretože tento krok by mohol zmeniť verejnú mienku na štrajkujúcich zamestnancov k horšiemu.
Riaditelia škôl majú na doterajšie aktivity odborov rôzne reakcie, prevláda však najmä sklamanie. „Je to jedna veľká katastrofa,“ povedala riaditeľka Gymnázia v Dubnici nad Váhom Adriana Vančová. Pedagogický zbor je podľa nej rozdelený a prioritne musia momentálne na všetkých školách riešiť polročné klasifikácie. Myjavské gymnázium kritizuje najmä doterajšie pôsobenie šéfa odborárov Pavla Ondeka.
„Pán Ondek je babrák, ktorý nemá na tom mieste čo robiť a myslím si, že odbory nezastupujú momentálne nálady učiteľov, ja vlastne ani neviem, koho zastupujú.“ povedal Kovařík. Riaditeľka Strednej zdravotníckej školy Jozefa Braneckého Jana Gugová vidí riešenie v tom, že by si mali oboje odbory sadnúť za jeden stôl a spoločne sa dohodnúť na požiadavkách aj na ďalších krokoch.
Najväčší štrajk
Zamestnanci školstva minulý rok v novembri tri dni štrajkovali za desaťpercentné zvýšenie platov a zvýšenie financií do rezortu. Po troch dňoch bol najväčší štrajk v histórii Slovenska prerušený, keďže sa začali rokovania s vládou. Časť škôl nespokojných so spôsobom prerušenia pokračovala v štafetovom štrajku a ďalších protestných akciách.
Vláda však aj napriek nedohode s odborármi napokon odsúhlasila len päťpercentné zvýšenie tarifných platov a odobrila opatrenie, podľa ktorého má ísť celý platový normatív na mzdy. Podľa ministra financií Petra Kažimíra priemerný plat učiteľov za prvé tri štvrťroky 2012 dosiahol 840 eur a v novom roku sa vďaka päťpercentnému zvýšeniu a zmene vládneho nariadenia zvýši priemerne o 94 eur, čo predstavuje zvýšenie o 11,2 percenta.