ČACHTICE. Množstvo pestrofarebnej bavlny, nafúknuté balóniky, škrob, veľa trpezlivosti a šikovné ruky stačia usmiatej Čachtičanke na výrobu pútavých vianočných ozdôb. S ich výrobou začala už tri týždne pred Vianocami.
Do blížiacich sa najkrajších sviatkov roka stihne Paulínka vyrobiť originálne ozdoby, ktorými vyzdobí vianočný stromček.
Paulínka najskôr nafúka balón do požadovanej veľkosti a potom začne hra s nekonečne dlhými bavlnkami.
„Malý balónik postupne obmotávam bavlnkou jednej farby. Po čiastočnom omotaní balóna bavlnou sa celá ozdoba potrie škrobom. Potom sa vianočná guľa nechá dlho schnúť,“ prezrádza Paulínka.
Po vyschnutí ozdoby stačí špendlíkom prepichnúť balón a vytiahnuť ho pomedzi stvrdnutú bavlnu.
„Na vylepšenie výsledného efektu je dobré nasypať na škrobom potretú bavlnu strieborné alebo zlaté trblietky. Tie pekne zaschnú v čerstvom škrobovom nátere,“ hovorí Paulínka. Ak sa s takto vyrobenými vianočnými ozdobami narába opatrne, vydržia aj niekoľko vianočných sezón.
Štebotavá šiestačka vyrába vianočné ozdoby už druhý rok. „Nápad nám prezradila pani učiteľka Katarína Hrabinová na chemickom krúžku s názvom Malý vedec. Vytvorila som tam svoju prvú vianočnú guľu. Týždeň schla a potom som balónik prepichla,“ prezradila šiestačka. Bavlnky a škrob sú podľa nej ideálnym materiálom.
Samotná obmotávanie balónu bavlnou nie je časovo náročné a dá sa stihnúť aj za pätnásť minút.
Poriadne vyschnutie však potrebuje dostatok času. Ideálny je jeden až dva týždne. „Určite nedávajte škrobom natreté ozdoby schnúť na radiátor, ale ani na vlhké miesto. Ideálna na vyschnutie je bežná izbová teplota,“ poradila mladá vianočná dizajnérka.
Tradičné vianočné gule majú už vyše storočnú históriu. Francúz Pierre Dupont si v roku 1889 nechal patentovať z jemného skla vyfúkanú guľu. Prvé vianočné gule boli jednofarebné, postupne sa na nich začali objavovať rôzne ornamenty a symboly Vianoc.
Vianočné ozdoby iných tvarov začali na stromčeky prenikať začiatkom 20. storočia.