KÁLNICA. Humorista Milan Stano zobrazil vo svojej novej knihe satirickým okom pomery na Slovensku za posledných dvadsať rokov. Jeden z najplodnejších spisovateľov a výtvarníkov nášho regiónu Milan Stano zachytil dejiny samostatného Slovenska netradičným spôsobom.
Hlavné udalosti od roku 1993 do roku 2012 približuje čitateľom knižnej novinky Slovenská republika v anekdotách prostredníctvom 2595 anekdot a 232 karikatúr.
Anekdoty zbieral takmer dvadsať rokov
Najnovšia Stanova kniha je tretím dielom jeho Encyklopédie anekdot. V prvej z nich sa venoval humoru našich predkov, v druhej si podal blondínky. Terčom najnovšej satirickej knihy sa stali najmä slovenskí ponovembroví politici.
„Knihu som pripravoval dvadsať rokov. Karikatúry som kreslil sám, anekdoty posielali prispievatelia z celého Slovenska. Mnohí už nie sú ani medzi nami,“ prezradil Stano. Každá kapitola jeho knihy predstavuje jeden rok slovenskej histórie zachytený charakteristickými anekdotami symbolizujúcimi určité obdobie.
„V 256 stranovej knihe je celý vývoj politickej, kultúrnej a spoločenskej situácie počas dvadsaťročia u nás. Sú tam anekdoty skoro o všetkých významných politikoch z tohto obdobia,“ dodáva humorista.
Milana Stana na súd neposlal nikto
Napriek obrovskému množstvu presne adresovaných anekdot nemal tvorca knihy problém so žiadnym z politikov. „Mojím zámerom nebolo urážať politikov či iné verejné osoby. Ide o satirickú nadsádzku, ktorú verejne známe osoby musia strpieť. A ak aj problémy boli, prípadne sa niekto urazil, nedozvedel som sa o tom,“ vysvetľuje Stano.
Podľa jeho slov, ak politik nedokáže akceptovať humor, tak sa tým sám zosmiešni a žiadny súd mu nepomôže. Prostredníctvom smiechu sú aj touto formou nabádaní politici k tomu, aby správne konali. „Politické vtipy nielen u nás, ale všade na svete, nie sú len obyčajným protestom, ale väčšinou tiež ukazovateľom bezmocnosti občanov,“ tvrdí autor encyklopédie.
So suchou kožou nevyviazne z knihy anekdot ani jeden zo známych slovenských predstaviteľov. „Mnoho anekdot bolo zaznamenaných o Jánovi Ľuptákovi. Hádam len o Biľakovi bolo počas socializmu viac vtipov. Veľké množstvo je o Vladimírovi Mečiarovi, Mikulášovi Dzurindovi, Robertovi Ficovi, Jánovi Slotovi, Ivanovi Miklošovi, ale aj Richardovi Sulíkovi i Igorovi Matovičovi,“ tvrdí spisovateľ.
Prispievatelia zachytili spektrum všetkých politických strán rovnakou mierou, žiadna z nich nie je ušetrená.
Politici sú v knihe skloňovaní vo všetkých vtipných pádoch, ale so snahou autora neurážať ich dôstojnosť.
„Pomerne málo bolo vtipov o Radičovej, ale boli. Ľudia si robili trpký posmech i z bývalého ministra Kaníka, ktorý skrátil dôchodky. Také veci ľudia nezabúdajú,“ dodáva Kálničan.
Ľudia sa boja politické vtipy stále posielať
Hoci porevolučné zmeny zabezpečili slobodu slova, mnohí ľudia majú stále obavy sa slobodne vyjadrovať.
„Veľa ľudí posielajúcich anekdoty nechce, aby som ich podpísal ich menom. Niektorí sa obávajú, že im to spočítajú v zamestnaní. Najslobodnejšie nadávajú na pomery dôchodcovia,“ porovnáva.
Záujem o anekdoty však neklesá. Satirik Milan Stano v nich zreteľne nachádza aj zlé slovenské vlastnosti. Ako povedal, trpíme nedostatkom národnej hrdosti, malým sebavedomím, závisťou, ufrflanosťou, intrigánstvom a klamstvami, ale aj malomeštiactvom a opičením sa za cudzím. „Nie som taký naivný, aby som si myslel, že satira či táto knižka niečo zmení. Dôležité je to vykričať, upozorniť a zasmiať sa. To je úloha satirika. Smiech a humor lieči,“ dodáva autor novej knihy.