SOBLAHOV. Udalosťou tohto roka v Soblahove bolo slávnostné otvorenie novej galérie. Vznikla ako výsledok spolupráce s moravským mestečkom Buchlovice v rámci zrkadlového projektu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika Česká republika. Dostala symbolický názov Galéria na povale. Vznikla po rekonštrukcii hasičskej zbrojnice a jej súčasťou je knižnica, miestnosť na tvorivé dielne, skladové priestory a 12,5-metrová vyhliadková veža. Bezbariérovosť zabezpečuje výťah.
Podľa starostky Soblahova Evy Ďuďákovej je galéria určená predovšetkým na výstavy, slúži však aj pre miestnu folklórnu skupinu a rôzne ďalšie kultúrne aktivity. Otvárali ju v marci a premiérovú výstavu Soblahov vo fotografii v nej mal fotograf Štefan Kačena. Sme pyšní, že sa nám podarilo urobiť galériu, ale ešte väčšiu radosť mám z toho, že galéria žije.
Najskôr ju oživovali len deti z materskej školy, no v poslednom čase sa v nej stretávajú na rôznych podujatiach aj dospelí obyvatelia Soblahova. Momentálne je tam výstava obrazov našej rodáčky Anky Mrázikovej, priblížila starostka. Projekt výstavby Galéria na povale financovali zo zdrojov Európskej únie (286.306 eur), štátneho rozpočtu (33.683 eur) a obecného rozpočtu Soblahova (16.842 eur).
Galériu na povale privítali aj členky folklórnej skupiny Dolinečka, ktorá už viac ako tri desaťročia zachováva, udržiava a rozvíja bohaté folklórne tradície obce. Folklórna skupina vznikla v roku 1981, kedy Anežka Mráziková a Magduška Opatovská začali po dedine zbierať od pamätníkov ľudové piesne a zvyky.
V Soblahove i po okolí prezentujeme niekoľko folklórnych pásiem približujúcich tradície našich predkov odčepčenie na svadbe, pranie na potoku, trepanie konope, pradenie, povedala vedúca skupiny Emília Fabová. O kvalite Dolinečky svedčí aj skutočnosť, že tento rok vyhrali okresnú prehliadku folklórnych skupín a na krajskej prehliadke v Papradne získali cenu poroty za autentickú prezentáciu ľudových tradícií.
Podujatím, ktoré preslávili Soblahov ďaleko za hranicami jeho chotára je každoročná Štefanská jazda. Je to obnovenie tradície soblahovských dedov a pradedov. V minulosti sa tu chovalo veľmi veľa koní. Hovorí sa, že v obci bolo takmer 40 párov koní. Vianoce boli obdobím, kedy sa už nepracovalo a aby sa kone v maštaliach ďnezastáliď, vyvádzali ich paholkovia von, zapriahli ich a ďprerajtovávaliď ich po dedine. Prichádzajú k nám jazdecké kone z jazdeckého oddielu v Nozdrkovciach, objednáme aj koč, na ktorom sa môžu povoziť deti i dospelí, uzavrela Ďuďáková.