S výdavkami na Vianoce Slováci prirodzene počítajú, a tak ich väčšinou zvládajú financovať z bežného rozpočtu či z úspor.
Takmer pätina domácností (19 percent) financuje sviatky úverom alebo pôžičkou od známych. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu finančných zvyklostí slovenských domácností, ktorý pre spoločnosť Provident Financial robila agentúra FOCUS.
Požičať si na Vianoce sa v minulom roku sa rozhodla každá piata rodina s viac ako štyrmi členmi, najčastejšie z Bratislavského kraja.
Ako ďalej informovala Katarína Poláčková zo spoločnosti Provident Financial, úverom si pomohli i ľudia vo veku od 18 do 34 rokov, slobodní či nezamestnaní, bez kvalifikácie v odbore.
Z tých, čo si požičali (19 percent), využilo najviac kreditnú kartu a povolené prečerpanie na účte, nasledoval nákup na splátky a pôžičky od známych. Pôžičku od nebankovky využili ľudia minimálne. Len percento siahlo po spotrebnom úvere.
Zaujímavé je, že 10 percent z opýtaných neminulo na darčeky pre blízkych ani cent. Vianočné sviatky sú spravidla náporom pre rodinný rozpočet. Tu sa naozaj oplatí plánovať. Polovica domácností má prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch, no len štvrtina financie plánuje, určuje priority.
Väčšina slovenských domácností sa snaží aspoň občas odkladať úspory, pričom pravidelne sporí takmer tretina.
„Úvery sú v dnešnej dobe bežnou vecou. To, čo robí úver rozumným alebo zbytočným je dôvod, pre ktorý sa chcete zadlžiť. Pri rozhodovaní sa o úvere odporúčam v prvom rade položiť si otázku, či danú vec naozaj potrebujem, alebo ju len chcem. Určite neodporúčam úver na pokrytie výdavkov, akými sú napríklad nákupy potravín na vianočný stôl. Následne navrhujem sadnúť si s kalkulačkou nad svoj rozpočet - to znamená spočítať svoje príjmy a výdavky. Takto zistíte, koľko si môžete dovoliť splácať a či vám zostane aj rezerva. Ak sa už rozhodnete pre úver mali by ste mať porovnané minimálne tri ponuky,“ vysvetľuje Karin Raková, riaditeľka právneho oddelenia Provident Financial.
Autor: z