NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Od 26. novembra sa celoštátneho štrajku pedagogických a nepedagogických zamestnancov zúčastňujú aj školské zariadenia Novomestského okresu. Účasť pracovníkov základných a materských škôl však v tomto okrese nepresiahla päťdesiat percent.
Najväčšie školy v Novomestskom okrese zavreli brány
K štrajku sa pridali všetky štátne základné školy v Novom Meste nad Váhom i Špeciálna základná škola. „Som na tieto školy veľmi hrdá. Veľkú účasť v štrajku majú napríklad aj základné školy v Starej Turej, Bzinciach pod Javorinou, Lúke nad Váhom, Beckove i Podolí,“ informovala predsedníčka Rady základných organizácií OZ pracovníkov školstva a vedy v Novom Meste Františka Kališová. Z celkového počtu štrajkujúcich zamestnancov, ktorý je v okrese nižší ako počas štrajku 13. septembra, však bola sklamaná. Ako povedala, do štrajku sa nezapojili ani základné školy v Čachticiach, Kočovciach, Častkovciach a ďalších obciach.
Štrajku sa nezúčastnilo ani Centrum voľného času v Novom Meste nad Váhom, cirkevná Spojená škola Sv. Jozefa i materské školy v tomto meste. „Svoje zohralo aj vyjadrenie predstaviteľa ZMOS-u o možnosti prepustenia riaditeľov, ktorí podporia štrajk,“ informovala Kališová.
Záchytné centrá sa stretli s takmer nulovou odozvou
Napriek štrajku troch novomestských základných škôl bola starostlivosť o žiakov v týchto objektoch zabezpečená. Takmer nik z rodičov ju však nevyužil.
„Do Základnej školy na Tematínskej ulici prišiel ráno jediný žiak, ktorého si napokon rodičia zobrali domov. Do ZŠ na Ulici kpt. Nálepku prišli dvaja žiaci a do ZŠ na Odborárskej ulici sa hlásilo osem žiakov prvého stupňa a pätnásť žiakov druhého stupňa,“ informoval Dušan Hevery, vedúci Oddelenia školstva a mládeže v Novom Meste. Starostlivosť o žiakov mali pedagógovia, ktorí sa do štrajku nezapojili. Riaditelia týchto škôl zabezpečili náhradnú činnosť a pedagogický dozor.
„Na Tematínskej ulici sa zapojilo do štrajku 74,2 % zamestnacov, na Ulici kpt. Nálepku 63,8% a na Odborárskej ulici 56,6 % všetkých zamestnancov základnej školy,“ dodal Hevery. Percentuálny pokles spôsobili najmä upratovačky a kuchárky, ktoré v prevažnej miere štrajk nepodporili.
Štrajkujúci pedagógovia žiadajú vládu o pridanie desiatich percent k tarifnému platu, vláda im prisľúbila polovicu z požiadavky-päť percent. To vedenie odborov neakceptovalo.
„Celkom správne, päť percent je vyslovene almužna. Učiteľky základných škôl majú problém vyžiť z mesačného platu a pár eur navyše je doslova výsmech,“ povedala štrajkujúca učiteľka. Jej kolegyňa sa okamžite pridala do debaty.
„Je to fakt zaujímavé, že nás kŕmia tým, že niet peňazí. Prekvapuje ma, odkiaľ teda zoberieme obrovské financie na odkúpenie zdravotných poisťovní, výstavbu národného štadióna, či najdrahšie notebooky pre poslancov Národnej rady. Na to máme a na učiteľov nemáme?,“ spýtala sa nahnevane.
Najstaršia stredná škola sa do štrajku nezapojila
Novomestské Gymnázium M. R. Štefánika je škola s najdlhšou tradíciou. Jej brány sa počas štrajku nezatvorili a vyučovanie nebolo prerušené.
„Väčšia časť zamestnancov školy bola proti tomu, aby sme šli do štrajku. Chod školy by tak zostal zabezpečený, a preto sme sa štrajku nezúčastnili. Je to škoda a je mi to ľúto,“ povedal predseda odborovej organizácie na škole Ján Pavlíček. Podľa jeho slov je to voči kolegom, ktorí sa do štrajku zapojili, nekolegiálne. „Keď ide 60-70 % učiteľov do štrajku a zvyšok sa zvezie, tak to kolegiálne nie je. Tí, ktorí nešli do štrajku, sú asi spokojní,“ dodal Pavlíček.
Veľkú časť neštrajkujúcich tvorili na gymnáziu aj technicko-hospodárski pracovníci. Tí si podľa Pavlíčka pre nízke platy nemôžu dovoliť niekoľko dní štrajkovať a prísť o mzdu.