TRENČÍN. „Štrajkovalo 1 490 zamestnancov, čo je 65,24 percenta,“ informovala Iveta Majerová z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Žiadne sťažnosti alebo problémy odborári nezaznamenali. Na väčšine škôl dnes ostali iba štrajkové výbory. Niektorí zamestnanci škôl z Trenčianskeho kraja sa zúčastnili aj na protestnom zhromaždení v Banskej Bystrici. Prišli tam na dvoch autobusoch, jeden išiel z Trenčína cez Prievidzu, druhý z Považskej Bystrice cez Žilinu.
Termín, dokedy budú školy štrajkovať, je podľa Majerovej rôzny. „Niektoré skončia so štrajkom už dnes, ďalšie avizujú päťdňové štrajky, niektoré školy zase hovoria, že vydržia neobmedzene,“ povedala. Veľa bude závisieť aj od výsledku utorkového zasadnutia odborového zväzu v Bratislave.
Mesto Trenčín pre deti špeciálny program nepripravilo, hoci dnes svoje brány zavreli minimálne na tri dni všetky základné a materské školy v pôsobnosti mesta. Zatvorené je aj Centrum voľného času. Športoviská aj kultúrne strediská fungujú v štandardnom režime, nič mimoriadne v súvislosti so štrajkom učiteľov nepripravili. Minister školstva Dušan Čaplovič pritom minulý týždeň listom vyzval primátorov a starostov, aby počas učiteľského štrajku pomohli zabezpečiť starostlivosť o deti, ktorých rodičia sú zamestnaní a nemajú možnosť zostať doma. "V prvom rade chcem zdôrazniť, že toto je spor medzi štátom a učiteľmi. Samospráva v tomto prípade nemá kompetencie a ani právo doň vstupovať,“ hovorí trenčiansky primátor Richard Rybníček. „Neevidujem žiadne masové požiadavky rodičov o postaranie sa o ich deti počas štrajku. Riaditelia a učitelia základných aj materských škôl v Trenčíne majú moju plnú dôveru. Verím, že celú situáciu bez problémov zvládnu aj rodiny v našom meste,“ dodal.
Zatvorené dnes ostali aj základná a materská škola v obci Bolešov v okrese Ilava. Samospráva sa na štrajk pripravila a akceptovala výzvu ministra školstva Dušana Čaploviča, aby sa o žiakov postarali. Pre deti tak otvorili telocvičňu, ale aj školu, kde sa môžu venovať športovým či rôznym záujmovým aktivitám. „S riaditeľkou školy sme sa dohodli, že necháme otvorenú telocvičňu, kde sa žiaci môžu venovať rôznym športom pod dozorom kvalifikovaných ľudí. Otvorená je dnes aj škola, ale žiaci sa neučia. Zabezpečili sme, aby sa tu deti mohli venovať mimoškolským aktivitám, môžu si tu napríklad kresliť,“ hovorí starosta obce Martin Rác.