Viliam Malík prinášal autentické fotografie

V stredu 21. novembra by sa dožil sto rokov zakladateľ fotografickej moderny a česko-slovenského fotožurnalizmu Viliam Malík. Tešil sa na oslavy storočnice, žiaľ, nedožil sa jej. Nečakane zomrel 20. januára.

Viliam Malík v Trenčianskych TepliciachViliam Malík v Trenčianskych Tepliciach (Zdroj: ALEXANDER CIBULA)

V stredu 21. novembra by sa dožil sto rokov zakladateľ fotografickej moderny a česko-slovenského fotožurnalizmu Viliam Malík. Tešil sa na oslavy storočnice, žiaľ, nedožil sa jej. Nečakane zomrel 20. januára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TRENČIANSKE TEPLICE. Domáci aj zahraniční fotoreportéri si s obdivom všímali útleho pána s paličkou a dvomi fotoaparátmi zavesenými na krku. Bolo to počas 19. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach. Fotografoval na Moste slávy udeľovanie tradičnej ceny Hercova misia francúzskemu hercovi Gérardovi Depardieu.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy deväťdesiatdeväť -ročný Viliam Malík sa pohyboval medzi hereckými svetovými celebritami. Priekopník dokumentárnej žurnalistickej tvorby na Slovensku sa zaradil k posledným predstaviteľom medzivojnovej fotografickej moderny ako najstarší aktívny fotograf.

Ešte začiatkom tohto roka pripravoval autorskú výstavu fotografií. Autorskej výstavy sa Malík nedožil. Vo výstavnej sieni Kúpeľnej dvorany ju pripravil dlhoročný novinár Miloš Nemček.

Nenápadnému zakladateľovi slovenskej žurnalistickej a reportážnej fotografie udelili v roku 2007 za celoživotné dielo ocenenie Osobnosť slovenskej fotografie.

Generácia umeleckých fotografov

Viliam Malík sa narodil 21. novembra 1912 v Bratislave. Študoval na obchodnej akadémii. Jeden z prvej generácie umeleckých fotografov na Slovensku začínal v bratislavskom fotoklube YMCA, ktorý bol v 20. až 40. rokoch 20. storočia najvýznamnejším centrom neprofesionálnej celoslovenskej fotografie. Neskôr tam prešiel rôznymi funkciami až po náčelníka. V roku 1936 sa stal spolupracovníkom Československej tlačovej agentúry, kde pracoval tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr, po vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1939), sa stal externým spolupracovníkom Tlačovej agentúry na Slovensku.

Fotografická všestrannosť ho predurčovala na uvedomovanie si architektonických celkov, rovnako ako stavebných fragmentov. Malíkove čierno-biele fotky dodnes tvoria v statiach modernej fotoarchitektúry ilustračnú výpoveď o histórii Bratislavy i viacerých slovenských miest.

S aparátom v ruke veľa cestoval. Fotil jarmoky, zemiakové brigády nielen pod Tatrami, dokumentoval rôzne sviatky a podujatia, bombardovanie Bratislavy, horiacu rafinériu Apollo, prezidentov Beneša, T. G. Masaryka, či Chruščova na stanici v Bratislave.

Prednášky dopĺňal diafilmami

Začiatkom 50. rokov ho služobne preložili do Vysokých Tatier. Tu pracoval v Správe liečebných ústavov Národnej poisťovne. Po ťažkej železničnej havárii začal po dvoch rokoch fotiť v tatranskom prostredí. Ako kultúrny referent v zdravotnom ústave pacientom organizoval pestrý kultúrny program a stal sa lektorom Akadémie vzdelávania. Bol prvý, kto svoje prednášky dopĺňal diafilmami. Bol veľkým propagátorom Vysokých Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek bohatej fotografickej skúsenosti začal samostatne vystavovať, až keď mal viac ako osemdesiat rokov. Najskôr v roku 1995 v Bratislave a odvtedy mal mnohé autorské výstavy, napríklad o architektúre, známom medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach, alebo o starom historickom centre Bratislavy. Dominantnou bola výstava po prírodnej kalamite vo Vysokých Tatrách, ktorú zobrazil na vysokej umelecko-reportážnej úrovni na výstave v roku 2005.

Dokumentačná fotografická tvorba Viliama Malíka sa sústredila na prezentovanie fotografií so sociálnou tematikou, reportážnu dokumentaristiku, zachytávanie neopakovateľných slovenských ľudových tradícií.

Viliam Malík si veľmi rýchlo osvojil moderné fotografické videnie a uplatnil sa aj ako znalec a inovátor v oblasti čierno-bielej fotografickej technológie.

Slovenský fotograf sa do análov zapísal ako prvá významná postava slovenského fotožurnalizmu. Čierno bielymi a neskôr aj farebnými snímkami dokázal dopĺňať primeraný fotografický zbierkový fond. Amatérskej i profesionálnej fotografii sa venoval osemdesiat rokov.

Do posledných dní života fotografoval. V minulom roku počas trenčianskoteplického medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest povedal: „U fotografa na veku nezáleží. Ak sa dožijem trojciferného čísla v novembri 2012, ak ma budú nohy niesť, hlava myslieť, budem stále fotografovať.“ Z rozhovoru bolo cítiť, ako sa tešil na oslavu storočnice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu