TRENČÍN. Výstava s tematikou vtipnej i serióznej prezentácie bývalého režimu je uskutočnená v podobe vyvesených humorných vtipov a kópií titulných strán z dobových novín Pravda.
Rozdielne pohľady
„Celá výstava na počesť výročia Nežnej revolúcie je nazvaná Dve tváre socializmu. Vtipy demonštrujú to, ako sa ľudia v čase socializmu zabávali v kruhu svojej rodiny a priateľov, samozrejme, nie na verejnosti. V druhej časti záujemcovia vlastne uvidia to, čo ľudia čítali v novinách od roku 1948 až do roku 1969,“ povedala Janka Sedláčková organizátorka výstavy.
Záujemcovia o výstavu si môžu všimnúť aj zmenu rétoriky v novinách, ktoré vyšli v auguste roku 1968 a potom o rok neskôr. „Kópie novinových titulkov nám poskytol Ústav pamäti národa, a práve vďaka ich pomoci ich môžeme prezentovať verejnosti,“ dodala Sedláčková.
Vtipy o minulom režime
Jedna časť vtipných vsuviek pochádza z internetu, ďalšiu zozbieral humorista Willy Weber. „V septembri ma oslovilo Mestské kultúrne stredisko, či by som si nespomenul na nejaké vtipy z čias socializmu. Vraveli, že stačí nejakých päť - šesť. Povedal som im, dajte mi hodinku, a budete ich mať sedemdesiat. Tak sa aj stalo. Z priestorových dôvodov sme ich však skresali na 40,“ povedal Weber.
Hovorenie politických vtipov za minulého režimu bolo lákavé, ale veľmi nebezpečné. „Mám pocit, že najviac vtipov kolovalo za čias Gorbačova, keď už sa režim začal trochu uvoľňovať. Sú to vtipy hovorené, nie kreslené. Kreslené vtipy sa ťažko mohli šíriť v bývalom režime, politický humor sa rozširoval ústnym podaním.
Chuť zakázaného ovocia
Vtedy to boli takzvané vtipy o zlatú mrežu. Nadľahčene sme konštatovali, že komunisti aj vyhlásili súťaž o najlepší politický vtip. Druhá cena bol 10-ročný pobyt na Sibíri, prvá cena osobné stretnutie s Vladimírom Iljičom Leninom.“ Prezentáciu si určite užijú aj neskôr narodení.
„Vtipy som pripravil tak, aby boli zrozumiteľné pre všetkých, aj pre stredoškolákov, čo v čase socializmu ešte neboli na svete. Mladší nepoznajú vtedy bežné skratky ako ÚV KSČ, SZM, ZNB, PS VB a podobne, nepoznajú slovíčka z ruštiny, tak som pripravil vysvetlivky,“ hovorí.
Humorné texty mali za bývalého režimu inú príchuť. „Teraz je politických vtipov málo. Asi preto, že momentálne ľudia vravia, čo chcú, vtedy to bol prejav tajného vzdoru,“ dodal Weber. Výstava z názvom Dve tváre socializmu potrvá do 22. novembra.