TRENČÍN. Fakultu priemyselných technológií, ktorá momentálne sídli v Púchove, plánuje vedenie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka presťahovať do Trenčína. Dôvody sú najmä ekonomické. Podľa rektora Ivana Kneppa by sa tak malo stať možno v budúcom akademickom roku. „Sú tam dosť veľké finančné problémy. Tu máme priestory, ktoré vyhovujú, v Trenčíne je aj väzba na priemyselné podniky, výskumný ústav, ktorý je neďaleko, dosť dobrá,“ hovorí rektor.
Ako tvrdí kvestorka univerzity Ľubica Harakaľová, o presťahovaní fakulty rozmýšľa vedenie univerzity už niekoľko rokov. Spoločne s rektorom vylučuje, že by sťahovanie súviselo s okupačným štrajkom, ktorý je od 11. októbra na púchovskej fakulte. Rektor však zatiaľ nevie, aký bude ďalší vývoj na štrajkujúcej fakulte v najbližších týždňoch. „Môžem vám prehlásiť, že vedenie tejto univerzity má dosť síl a prostriedkov na to, aby to všetko dala do poriadku. Študenti sú mimo obliga, všetci sme boli mladí. Kto chce, môže odísť, kto nechce, dokončí štúdium u nás,“ povedal. Študenti z Púchova sa tak o svoje štúdium obávať nemusia, u rektora majú stále otvorené dvere. „Študentom zaručujeme, nech čokoľvek akokoľvek spravili, všetko sa im dá odpustiť a zaručujeme im, že štúdium ukončia za podmienky, že sa nám prestanú vonkajšie orgány miešať do našich záležitostí,“ povedal Kneppo.
Ivan Kneppo z postu rektora odstúpiť nemieni, rovnako nemieni stiahnuť výpoveď dekana Fakulty priemyselných technológií. „Ja zatiaľ nemienim odstupovať, to nemôžem spraviť, keď myslím na 3 700 študentov našej univerzity, čo je podstatná väčšina v porovnaní s rebelujúcimi študentmi,“ hovorí Kneppo. Podporu má aj u správnej rady. Celú situáciu a najmä kritiku ministra školstva Dušana Čaploviča nezvláda Kneppo ľahko. „Ponižuje ma to, cíti to už aj moja rodina,“ povedal. Na rôznych fórach sa podľa neho objavili aj výzvy na jeho fyzickú likvidáciu.
V stredu 21. novembra budú v Púchove voliť nového dekana fakulty. Jedným z dvoch kandidátov je práve odvolaný dekan Ján Vavro. Toho však Kneppo odmieta prijať, pretože podľa jeho slov „nie je naším zamestnancom.“ Jeho vymenovanie by bolo podľa Kneppa nezákonné. Do situácie v Púchove sa zamiešal aj minister školstva Dušan Čaplovič. Stojí na strane púchovských študentov a rektora vyzýva k dialógu. "Opätovne vyzývam pána rektora, aby stiahol výpovede, aby začal rokovať, aby sme sa dostali za začiatočný bod a aby sme viedli dialóg. Pokiaľ mal problémy, treba si to vysvetliť za spoločným stolom a nie ultimátom, vylamovaním zámkov na púchovskej fakulte a vyhrážaním sa študentom," zdôraznil minister. Čaplovič zároveň pripomenul, že musí dodržiavať zákon, takže čaká na výsledky finančnej a právnej kontroly v škole. Ak sa zistia pochybenia rektora, bude konať. Podľa zákona musí požiadať tri reprezentácie - Študentskú radu vysokých škôl, Slovenskú rektorskú konferenciu a Radu vysokých škôl SR, aby mohol odvolať rektora a poveriť iného dočasným vedením školy. Potrebuje na to súhlas dvoch z nich.
Napätú situáciu na Fakulte priemyselných technológií vyvolalo okamžité rozviazanie pracovného pomeru s dekanom Jánom Vavrom. Práve ten hovoril, že by bolo lepšie, keby púchovská fakulta prešla pod inú univerzitu. Študenti následne od 11. októbra vstúpili do okupačného štrajku, prostredníctvom ktorého chcú zabrániť vedeniu univerzity doručiť príkaz rektora Ivana Kneppa akademickému senátu, aby si navrhol nového dekana. Po dekanovi nedávno dostala okamžitú výpoveď aj prodekanka pre rozvoj a zahraničné vzťahy Darina Ondrušová.