Pomôcť mladým ľuďom bez práce majú rekvalifikačné kurzy a zmenená novela zákona.
TRENČÍN. Veľké zástupy ľudí na Úrade práce v Trenčíne nie sú obrazom minulých rokov. Pri dverách kancelárii, v ktorých sa majú pravidelne hlásiť absolventi vysokých škôl, často stojí i v týchto dňoch priveľa skončených vysokoškolákov.
„Chodievam sa na úrad hlásiť už viac ako dva roky,“ povedala absolventka sociológie z Trenčína. „Je to veľmi ponižujúce a ťažko sa s tým zmieruje“ dodala.
Kombinácia s absolventskou praxou
Mnohí nielen vysokoškolskí absolventi hľadanie práce kombinujú s možnosťou absolventskej praxe. „Mám absolventskú prax na Katastrálnom úrade v Trenčíne, no vôbec to nekorešponduje s tým, čo som vyštudoval,“ povedal Michal, ktorý pred necelým pol rokom skončil štúdium psychológie. Výnimkou nie sú ani evidovaní na úrade práce, ktorí ukončili stredné školy. „Ich zvýšený počet vidíme na úrade práce najmä v septembri z dôvodu ukončenia štúdia,“ povedala Ivana Smolková z Úradu práce v Trenčíne. Ich počty sa ale nezmenili ani počas októbra či začiatku novembra.
Zmeny v zákone
Vláda pred časom predložila návrh novely zákona, ktorý má upravovať inštitút absolventskej praxe a brať väčší dôraz na rekvalifikačné kurzy, ktoré majú byť prepojené s tým, čo dotyčný absolvent ukončil. V inom prípade ho vedúci kurzov rekvalifikujú na iný odbor, v ktorom sa zamestná.
Momentálne sa vzdelávanie v iných odboroch praktizuje aj pre dlhodobo nezamestnaných. Nie teda prioritne len pre absolventov. Úrad práce v Trenčíne v tomto roku organizoval niekoľko rekvalifikácii. „V tomto roku sme robili kurzy- animátor cestovného ruchu, euromanažér - obchodná angličtina a konverzácia, personálny manažment či kurz obchodných a predajných zručností. Ďalší rok plánujeme celkovo sedem vzdelávacích projektov, napríklad opatrovateľský kurz, prácu s PC či kurz euromanažéra, tentoraz v nemeckom jazyku,“ povedala Smolková.
Absolventi každého kurzu dostanú certifikát oprávňujúci účastníkov vykonávať danú činnosť.
V prípade rekvalifikácie na euromanažéra získajú uchádzači oficiálny certifikát pod záštitou Ministerstva školstva Slovenskej republiky.
Otázne však je, či nadobudnutý štatút a znalosti zabezpečia stredoškolským a vysokoškolským absolventom adekvátne zamestnanie.
„Z kurzov, ktoré sa robili v roku 2012, sa k 31. 10. 2012 zamestnalo 17 absolventov vzdelávania,“ dodala Smolková. Je ale dôležité dodať, že úrad práce neskúma, či sa zamestnali v rovnakom odvetví, v akom sa rekvalifikovali.
Nezamestnanosť môže ovplyvniť psychiku
Pre nezamestnaných absolventov stredných a vysokých škôl exituje však okrem častých byrokratických úskalí aj iné nebezpečenstvo. Dlhodobejšia nezamestnanosť môže u mnohých mladých osôb spôsobiť ťažké psychické poruchy.
„Vývoj sa u týchto ľudí prudko zastaví. Stopnú sa im plány do budúcnosti i dôvera v jej nápravu. Môžu si pripadať menejcenný a pesimistický. Sú to veľmi vážne stavy, ktoré neradno podceňovať. Mnoho ľudí, ktorí nemajú podobné skúsenosti si tieto faktory neuvedomujú,“ povedala psychiatrička Slávka Lenerová z ambulancie z Brezovej pod Bradlom.
Zamestnanie treba nahradiť inou činnosťou
Nespokojní mladí ľudia, hľadajúci dlhšiu dobu zamestnanie, by preto nemali zabúdať na stále napredovanie.
„Je pre nich dôležité, aby počas obdobia, keď nemajú dlhšie prácu, rast a znalosti, ktoré by nadobudli v zamestnaní, niečím nahradili. Napríklad rôznymi kurzami, neplatenou kvalifikáciou, stážou, alebo sa stále samostatne vzdelávali a dbali viac na seba a nie na negatívne názory a postoje okolia. Je dôležité nenechať zakoreniť letargiu prameniacu z nečinnosti, následky by potom mohli byť vážne,“ dodala Lenerová.