TRENČÍN Najväčšia oceľová socha na Slovensku meria šesť metrov, váži niekoľko ton a je pozváraná z ruských železničných podvozkov. , ktoré vyvrcholí dnes záverečnou vernisážou vo výrobných halách v Dubnici nad Váhom. „Ide o unikát na Slovensku, pretože socha z ocele v takej výške, vytvorená iba zváraním, tu ešte nebola,“ informovala spoluorganizátorka sympózia Marcela Vošková.
Autorom monumentálneho diela je Rastislav Trizma z Vysokej školy výtvarných umení spolu s kolegom Richardom Keťkom. Takto symbolicky zobrazili vstup človeka do prírody. „ Socha je príkladom toho, že aj oceľou sa dá vyjadriť príroda a ako človek prechádza tou prírodou,“ povedal Trizma.
Profesorom a študentom VŠVU poskytla priestor, materiál i technologické zázemie spoločnosť Dubnický Metalurgický Kombinát (DMK). Práve tá sa momentálne snaží získať certifikát na výrobu železničných podvozkov v Rusku. Ak by sa jej to podarilo, v Dubnici by podľa Voškovej mohli vzniknúť až 500 nových pracovných miest.
Sochári mali počas jedného týždňa možnosť tvoriť z odpadu alebo materiálu, ktorí našli na zemi alebo na šrotovisku. Okrem toho odlievali rozmerné reliéfy z ocele a mohli tvoriť "vo veľkom,“ teda venovali sa aj rozmerovo veľkým objektom, ktoré by za iných okolností, vzhľadom na obmedzené kapacitné a finančné možnosti školy, nemohli robiť. Celý týždeň im boli k dispozícii aj odborní majstri a robotníci, ktorí im pomáhali s technickou realizáciou diel. Za týždeň vytvorili až 12 umeleckých diel. „Je to pre nich absolútne nová skúsenosť, že mohli robiť aj veľkorozmerové diela. Našli si napríklad veľkú nádrž s vodou a z toho urobili jednodolárovku,“ povedala Vošková.
Všetky diela plánujú organizátori vystaviť pred halou dubnickej spoločnosti, kde ich bude môcť obdivovať aj verejnosť.