Drugetovská kúria bola stovky rokov pýchou šľachticov. Dnes je zničená a peniaze na jej záchranu zatiaľ nie sú.
ČACHTICE. Viaceré internetové stránky o zaujímavostiach slávnej obce stále lákajú turistov aj do renesančnej kúrie postavenej na začiatku 17. storočia.
„Neobíďte ani Drugetovskú kúriu v Čachticiach,“ píše sa na turistických portáloch.
Kto má odvahu navštíviť túto kultúrnu pamiatku, spojenú s Bátoričkinou dcérou a jej manželom Jurajom Drugethom III., vzdialenú iba niekoľko desiatok metrov od kostola, odchádza zdesený.
Ľudské výkaly a rozkradnutý materiál
Za starodávnymi drevenými dverami, pribitými hrdzavými klincami, sa skrýva spúšť v majestátnych miestnostiach, po ktorých sa v minulosti ozývali kroky Bátoričkinej mladšej dcéry Kataríny Nádašdyovej a jej partnera Juraja Drugetha III.
Práve tento zemplínsky zemepán nechal po svadbe s grófkou Nádašdyovou postaviť drugetovské vidiecke sídlo vysokej šľachty.
Dnes sú mnohé z miestností pokryté ľudskými výkalmi a matracmi, ktoré tu zostali po bezdomovcoch.
Brány pootvárané, mnohé dvere ukradnuté, vytrhané parkety, porozbíjané okná, rozkradnuté podkrovie, zničená strecha a zo stien povytŕhané káble dotvárajú desivý kolorit rozsiahleho objektu, ktorý bol ozdobou šľachticov.
Smutnou relikviou ostáva jediný luster, ktorý odolal nájazdom asociálov. Aj ten je zničený.
Interiér je v dezolátnom stave. FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Šľachtické sídlo neprežilo súčasnú dobu
Z histórie
Prvý vlastník kúrie Juraj Drugeth III. sa narodil v roku 1583 a bol príslušníkom vetvy zemepánov z Humenného. Jeho šľachtický rod francúzskoneapolského pôvodu bol blízky kráľovskej rodine Anjouovcov.
Drugethov otec bol užhorodským županom a zemepánom Trebišova. Juraj Drugeth sa v roku 1610 oženil s Bátoričkinou mladšou dcérou Katarínou Nádašdyovou.
Práve Bátoričkin zať Juraj je jedným z mužov, ktorí krvavú grófku zachránili od popravy. Tým zachránili aj majetky, ktoré tak neprepadli v prospech štátu.
Desať rokov po svadbe s Bátoričkinou dcérou zomrel. Osudný sa stal pre neho 21. jún 1620, keď skonal v Poľsku. Jeho telesné pozostatky previezli do katedrály sv. Mikuláša v Trnave, kde jeho život pripomína veľký náhrobok.
Renesančný objekt tvaru U stojí v blízkosti centra Čachtíc takmer päťsto rokov.
Prízemnú dvojkrídlovú budovu niekoľkokrát architektonicky upravovali.
Okrem jej slávnych prvých majiteľov patrila v neskorších časoch i rodine Jesenských. V jej areáli vybudovali záhradu so vzácnymi cudzokrajnými rastlinami a stromami.
„Keď som bola žiačka základnej školy, chodievali sme tam za spolužiakom, ktorý tam býval. Už od jari tam vždy niečo nádherne kvitlo. Chodievali sem aj školské exkurzie. Dnes je všetko zničené,“ smutne povedala dôchodkyňa.
V zdevastovanej a roky neudržiavanej záhrade tróni aj niekoľko desiatok metrov hlboká studňa.
„Poklop niekto ukradol. Zlodej ho zrejme použil na zakrytie žumpy. Pád do studne s nízkym múrikom by znamenal istú smrť,“ dodáva starší Čachtičan.
Budova je bez elektriky a vody
V spustnutom areáli ešte pred pár rokmi žilo niekoľko rodín. Dnes je bez elektriky, plynu i vody.
„Boli tu aj rodiny, ktoré tu mali záhradky so zeleninou. Našťastie tu teraz aspoň nebehajú potkany. Aj tie ušli, nemali by tu čo jesť. Tu už nie je ani čo ukradnúť,“ dozvedáme sa.
Príťažlivý areál bol fascinujúci aj pre fotografov.
„Ešte pred pár rokmi tu chodili po múroch polonahé modelky. Fotili ich do kalendárov. Teraz by tu mohli natočiť skôr nejaký horor,“ pokračuje muž v strednom veku. Podľa jeho slov tam bolo už mnoho pamiatkarov, so záchranou kúrie sa však nič nedeje.
„Asi nie sú peniaze,“ hovorí. Úspešní neboli ani mládežníci zo Stromu života. Napriek snahe sa im zdevastovanú budovu a zničený areál nepodarilo pred niekoľkými rokmi zachrániť. Drugetovská kúria je v súčasnosti obecnou stavbou. Obec má záujem objekt zachrániť, brzdia ju však chýbajúce financie nemalej výšky.
„Sanovať budovu pár tisícmi alebo desaťtisícmi eur nemá zmysel. Strecha je v žalostnom stave. Všetci si uvedomujú, že prichádzajúca zima môže mať fatálne následky. Treba tam vyriešiť aj kompletnú statiku, oprava krovu nestačí,“ hovorí Radovan Morávek, referent stavebného referátu Obecného úradu v Čachticiach.
Obec má pripravený projekt pre stavebné povolenie a čaká na výzvu z európskych fondov. „Záchrana Drugetovskej kúrie môže zhltnúť na rekonštrukciu dva až tri milióny eur. Zohnať takéto financie nie je vôbec jednoduché,“ pokračuje Morávek.
Na strope hlavnej časti kúrie visí zničený luster. FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Európske fondy využitie kúrie ohraničujú
Ak by bola rekonštrukcia financovaná z prostriedkov Európskej únie, je využitie renovovaného objektu obmedzené.
„Stavba by následných päť rokov nemohla byť používaná na komerčné účely. Nemohlo by sa tam realizovať žiadne ubytovanie, kaviareň a nič podobné. Preto projekt počíta s knižnicou či priestormi pre obecný úrad,“ vysvetľuje referent.
Predná časť by sa mohla v budúcnosti premeniť na veľkú sálu využiteľnú na spoločenské účely. Na hrebeni krovu by mali vybudovať svetlík, cez ktorý by malo prúdiť prirodzené svetlo.
Vrátili by sa jej tak funkcie, pre ktorú si kúriu obľúbila aj šľachta pred stovkami rokov. Bola útulnejšia a príjemnejšia ako studený Čachtický hrad.