Stovky ľudí zo všetkých kútov Slovenska prúdili počas Pamiatky zosnulých 2. novembra na novomestský cintorín.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ani nevľúdne a upršané počasie neodradilo pozostalých od spomienky na svojich najbližších zosnulých priamo pri ich hroboch.
Na neustále preplnenom parkovisku pred cintorínom stáli autá z Košíc, Bratislavy, Komárna, Martina, Nitry, Galanty i Trnavy.
Na cintoríne ožili dávne spomienky
Slzy v očiach, tichá spomienka, horiace sviečky a vyzdobené hroby boli najčastejším obrazom Pamiatky zosnulých.
„Vždy si v duchu premietnem množstvo spoločných a krásnych chvíľ, ktoré som s manželom, rodičmi a ďalšími príbuznými prežila. Návšteva hrobov je poďakovaním za to všetko, čo pre nás urobili. A spomínať treba nielen v tieto dni, ale počas celého roka,“ zdôverila sa novomestská dôchodkyňa. Viacerí z návštevníkov cintorína strávili na cintoríne aj niekoľko hodín.
„Je to pre nás tradičná pieta. Prechádzame sa uličkami medzi hrobmi a spomíname aj na množstvo kamarátov a známych, ktorí nás už, žiaľ, opustili. Zapálime sviečku a smútime za nimi,“ prezradil starší manželský pár.
Najstaršie hroby majú už vyše sto rokov
Na hlavnom novomestskom cintoríne sa v súčasnosti nachádza vyše päťtisíc hrobov. Mnohé z nich sú už zo začiatku minulého storočia.
Nechýbajú na ňom ani hroby významných osobností, literátov Dominika Štubňu -Zámostského, Anny Černochovej, hudobného skladateľa Roberta Hrebenára, či pretekárov Jána Horvátha i Štefana Uhlíka a mnohých iných.
Ani v tomto roku nezabudli položením vencov protifašistickí bojovníci na spoločný hrob 27 bojovníkov za slobodu. Priamo na cintoríne ich 28. februára 1945 postrieľali nemeckí okupanti. V jeho blízkosti sa nachádza aj pamätné miesto na ďalších 27 obetí fašizmu umučených gestapom. Sú medzi nimi aj vojaci z Turkmenistanu, Ruska a Ukrajiny. V Novom Meste je ešte jeden cintorín. Nachádza sa v mestskej časti Mnešice, tam sa však už pochováva iba zriedkavo.