Novomešťania separujú od 12. októbra okrem papiera, plastov, skla a kovov aj obnosené šatstvo, topánky a hračky.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Veľkoobjemové kontajnery rozmiestnili do dvadsiatich lokalít mesta.
Na najväčšom sídlisku Hájovky osadili až dve zberné nádoby, jedna je aj v novom zbernom dvore. V prvej etape bude dodávateľská firma kontrolovať ich naplnenosť priebežne jeden až dvakrát do týždňa.
Predpoklad je, že po zabehnutí separácie textilu, obuvi a hračiek, by sa obsah kontajnerov mal vyvážať raz za štrnásť dní.
Nepotrebné veci treba vyhadzovať zabalené
Ľudia môžu do pripravených kontajnerov odhadzovať niekoľko druhov komodít. Obnosené šatstvo, obuv i hračky by však mali byť zabalené.
„Tieto veci by nemali byť znečistené. Vkladať do kontajnerov by ich mali v igelitových vreciach,“ informoval Anton Veselka z Technických služieb mesta. Vyzbieraný viacdruhový separovaný odpad budú následne triediť. Podľa Veselku sa použiteľné veci využijú predovšetkým na charitatívne účely.
Zničený a poškodený materiál ďalej spracujú.
Zmluva medzi Technickými službami mesta (TSM) a firmou zo Žiliny bola podpísaná do konca roka 2013.
Mestu jej podpisom nevznikli žiadne finančné náklady. Zberné nádoby i potrebné financie na zber, prepravu, zhodnotenie alebo zneškodnenie takéhoto komunálneho odpadu zabezpečuje na vlastné náklady dodávateľ. Ten aj zaistí opravu alebo výmenu kontajnera v prípade jeho poškodenia.
„Momentálne sú na Slovensku dve firmy, ktoré takéto aktivity zabezpečujú. Vzhľadom na to, že ide o veľké kontajnery, zabezpečuje ich dodávateľská firma. Mesto to nič nestojí,“ dodal Veselka.
Kontajnery na textil sa v mestách postupne udomácňujú. Už niekoľko mesiacov ich využívajú obyvatelia Piešťan, ale aj Skalice, Senice, Starej Turej a ďalších miest.
Novomešťaniaseparáciu odpadu podporujú
Obyvateľom mesta sa nápad separovať textil, obuv i hračky pozdáva.
„Vždy, keď som vyhadzovala nepotrebné oblečenie, nikdy som ho nevhodila medzi ostatné smeti. Veci som položila vedľa kontajnerov, aby ich niekto mohol ešte nosiť. Ak bude použiteľné šatstvo či obuv adresované ľuďom v zložitej životnej situácii, bude to dobré riešenie,“ povedala obyvateľka Ulice 1. mája.
Mohutné uzamknuté kontajnery sú vyrobené z kovu, nemali by preto podľahnúť ani útokom vandalov či podpáleniu. Podľa skúseností z iných miest bolo množstvo kontajnerov určené tak, aby na tisíc obyvateľov pripadla jedná takáto zberná nádoba.
Pomáhali aj Trenčania
Nepotrebný textil, obuv a hračky od ľudí zozbierali v uplunylých dňoch aj v priestoroch Mestského hospodárstva a správy lesov na Soblahovskej ulici. Ako informovalo mesto Trenčín na svojej internetovej stránke, vyzbieraný materiál bude podľa informácií občianskeho združenia Diakonia Broumov, ktoré zbierku organizovalo, z 90 percent spracovaný a ďalej využitý. Poslúži ľuďom v núdzi i ako materiál na ďalšie priame spracovanie.