Hygienici kontrolovali v súvislosti s metanolovou aférou predaj alkoholu v baroch a krčmách. V trenčianskom regióne odobrali 37 vzoriek, všetky mali negatívny výsledok.
TRENČÍN. V súvislosti s objavením metanolu v liehovinách v Českej republike kontroloval Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trenčín dodržiavanie opatrenia z polovice septembra. To dočasne zakázalo uvádzať do obehu, predávať a používať liehoviny s obsahom alkoholu od 20 percent vyrobených v Českej republike z dôvodov ochrany obyvateľstva pred účinkami metylalkoholu.
V trenčianskom regióne odobrali 37 vzoriek, s negatívnym nálezom. Podozrivé produkty nenašli ani v regióne Bánovce nad Bebravou. Informovala o tom Ľudmila Bučková, vedúca odboru hygieny výživy a bezpečnosti potravín z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Trenčín.
Úrad verejného zdravotníctva vydal začiatkom októbra nové opatrenie, ktoré zmiernilo to pôvodné a uvoľnil tak predaj liehovín s obsahom alkoholu najmenej 20 percent alebo viac, ktoré boli vyrobené do 31. 12. 2011.
Liehoviny vyrobené po tomto dátume musia mať doklad o pôvode potvrdený prevádzkovateľom potravinárskeho podniku Českej republiky spolu s výsledkami akreditovaného laboratória. Hygienici budú dodržiavanie tohto nariadenia naďalej kontrolovať.
„Tovar vyrobený od 1. 1. 2012 do 27. 9. 2012 musí byť na každej fľaši označený zelenou nálepkou, ktorá obsahuje číslo šarže, dátum výroby a identifikačné číslo protokolu akreditovaného laboratória, ktoré robilo vyšetrenie. Liehoviny na základe prijatých nových legislatívnych pravidiel, vyrobené v ČR po 27. 9. 2012 musia mať na obale výrobku okrem pôvodného označenia aj označenie čísla šarže, dátumu výroby a identifikačného čísla protokolu akreditovaného laboratória. Tovar vyrobený po 27. 9. 2012 sa už neoznačuje zelenou páskou, ale musí byť doložený kópiou formulárov o bezpečnosti výrobku,“ vysvetlila Bučková.
Konzumovať alkohol, ktorého pôvod nie je možné identifikovať a ktorý nie je náležite označený, hygienici neodporúčajú. „Riziko v tomto prípade je vysoké. Konzumácia štyroch gramov čistého metanolu spôsobuje toxické symptómy ako bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie a závraty, konzumácia viac ako desiatich gramov metanolu spôsobuje oslepnutie a viac ako 24 gramov spôsobuje smrť,“ varuje Bučková.