STARÁ TURÁ. Opraviť národnú kultúrnu pamiatku sa pokúšalo už niekoľko majiteľov, nedarí sa to ani tomu súčasnému. Na rekonštrukciu rozsiahlej budovy bývalej radnice Matras, ktorú Staroturania poznajú aj pod názvom Angora, totiž treba nemalé finančné prostriedky.
Kultúrnu pamiatku od roku 2007 vlastní Inštitút pre komunálny rozvoj so sídlom v Starej Turej. Tí sa v minulosti pokúšali na rekonštrukciu získať peniaze z verejných zdrojov a aj od sponzorov.
Projekt obnovy počíta okrem kancelárskych a spoločenských priestorov aj s vybudovaním bytových jednotiek.
Ani po niekoľkých rokoch sa situácia nezmenila, historická stavba sa teda komplexnej obnovy zatiaľ nedočká.
Budovu ohrozuje voda
Pôsobením času sa však stav budovy neustále zhoršuje. Aby nedošlo k jej úplnému zničeniu, je potrebné spraviť aspoň najnutnejšie opravy. Na to, či ich majiteľ urobil, dohliada Krajský pamiatkový úrad Trenčín.
Podľa riaditeľky pamiatkarov Evy Gazdíkovej štátny stavebný dohľad robili na budove naposledy vlani v máji, kedy vzhľadom na stavebno – technický stav pamiatky nariadili majiteľovi urobiť nevyhnutné opatrenia.
„Tieto opatrenia mali zamedziť zhoršujúcemu sa stavu pamiatky, najmä zatekaniu dažďových vôd pod základy objektu, čo spôsobilo odcudzenie dažďových zvodov, a zatekaniu do objektu cez porozbíjané okná. Tiež sme im nariadili zamurovať okennú výplň na I. poschodí dvorového krídla a tak zamedziť vniknutiu nepovolaných osôb do objektu,“ hovorí Eva Gazdíková.
Práce za tisíce eur
Ako doplnila, od roku 2006 do roku 2010 vykonali na budove viaceré obnovné práce. „Išlo o asanáciu nevhodnej dvorovej prístavby a prístavby WC, zameranie všetkých rozvodných sietí, vyčistenie objektu, vybudovanie prípojky plynu, vodovodnej a kanalizačnej prípojky, prekládku rozvodnej skrine z čelnej fasády na bočnú. Uskutočnil sa aj doplňujúci umelecko – historický výskum fasád a návrh obnovy, všetko v celkových nákladoch viac ako 13-tisíc eur,“ informovala Gazdíková.
Momentálne je budova v zlom stave, ľudí ani okolie však neohrozuje. „Vlastník musí i naďalej vynakladať zvýšené úsilie na zabezpečenie finančných prostriedkov, aby sa komplexná rekonštrukcia uskutočnila čo najskôr a nezhoršoval sa stavebno – technický stav objektu,“ povedala Gazdíková.
S obnovou kultúrnej pamiatky začalo v roku 2003 ešte mesto Stará Turá, ktoré chcelo budovu využívať na kultúrno-spoločenské podujatia. Opravili strechu, podkrovie a stropy, no pre vysoké náklady na opravu a prevádzku ju o tri roky predali súkromnej firme. Ďalším majiteľom sa stala vodárenská spoločnosť PreVak.
V budove mali byť po oprave kancelárske, obchodné a bytové priestory.
Spoločnosť ju chcela dokončiť v roku 2007. Napokon PreVak práce pre problémy, ktoré sa počas rekonštrukcie objavili, zastavil a budovu predal.