TRENČÍN. Slová ako mobbing či bossing sú v našich končinách pomerne neznáme. Tieto odborné termíny vyjadrujúce šikanovanie na pracovisku poznajú obyvatelia iných krajín Európy dôkladne. Aj na Slovensku sú ich prejavy veľmi časté.
Zažalovala Trenčiansky samosprávny kraj
Trenčania aktuálne sledujú prípad pracovníčky odboru školstva na Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorá žaluje svojho zamestnávateľa za šikanovanie a psychický teror.
„Nadriadená mi napríklad zakazovala čerpať dovolenky a nemohla som odísť na PN-ku. Koncom týždňa mi dávala najviac práce, tak som sa často domov vracala v nočných hodinách,“ povedala Miriam Baraníková. Dôsledky šikanovania na pracovisku môžu byť veľmi vážne.
„Psychiatrické ambulancie navštevujú klienti, ktorí dôsledkom utlačovania zo strany nadriadených majú vážne psychické poškodenia, ako nespavosť, poruchy prijímania potravy, úzkostné stavy či trvalejšie zníženie sebavedomia,“ povedala Slávka Lenerová, psychiatrička z ambulancie z Brezovej pod Bradlom. Ohrození sú predovšetkým ľudia s nižším sebavedomím a tí, ktorí ťažšie presadzujú svoj názor.
Nechcú o tom hovoriť
„Ľudia o tom nechcú hovoriť, považujú to za osobnú prehru. Je ale veľmi dôležité sa s týmto problémom zdôveriť niekomu, kto má kompetencie konať. Z psychiatrického hľadiska by mali dotknuté osoby vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr. Ak tak neurobia, môžu u nich vzniknúť nenapraviteľné poruchy,“ povedala Lenerová.
Dôsledky šikany
- nespavosť
- poruchy prijímania potravy
- úzkostné stavy
- trvalejšie zníženie sebavedomia
Foto: (mk)
Na rozdiel od Slovenska sú za našimi hranicami tieto prejavy týrania v práci viac právne postihnuteľné. „Slovenský právny systém samotné pojmy mobbing a bossing nepozná. Najbližšie k tejto problematike má zákaz diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch, ako aj možnosť právne sa chrániť v prípade ohovárania, slovného napadania, fyzických trestov,“ vyjadrila sa právnička Silvia Dugová.