Novomestská recitátorka Oľga Nápokyová (69) má nezvyčajného koníčka. Mapuje históriu všetkých filmov natočených na pôde Nového Mesta nad Váhom.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ani jeden záber nafilmovaný v Novom Meste neunikne pozornému oku domácej film historičky Nápokyovej. Zachytila ním všetky detaily „novomestských“ filmov, v ktorých sa predstavilo mnoho hviezd bieleho plátna.
Dnes si málokto pamätá, že v uliciach mesta sa pred kamerou ocitli Emília Vášáryová, Oldo Hlaváček, Zuzana Kronerová, Jana Hubinská, Naďa Kotršová, ale aj české hviezdy Mahulena Bočanová, Iva Janžurová či Jiří Langmajer. V epizódnych rolách si zahralo aj množstvo Novomešťanov. Bola medzi nimi aj Oľga Nápokyová.
Po stopách novomestských filmov
Hitom domácej folkrockovej kapely Premeny sa stala skladba Námestie sv. Alžbety. K jej napísaniu inšpiroval skupinu film s rovnomenným názvom, ktorý sa filmoval v roku 1965 v centre Nového Mesta.
„Väčšina Novomešťanov si myslí, že viac filmov sa v meste ani nenatáčalo. Začala som preto pátrať po ďalších filmoch. Vedela som, že ich v našom meste natočili podstatne viac,“ prezradila Nápokyová podnet nezvyčajnej záľuby.
Ihneď si spomenula, že po meste jazdila na bicykli počas dávnej filmovačky aj mladá Zuzka Kronerová. Ale k názvu filmu sa dostať nemohla.
Kolotoč filmovej histórie preto roztočila naplno a začala pátrať po všetkých novomestských filmoch. Objavila ich zatiaľ šesť a dvom ďalším z dávnej histórie je na stope.
V Novom Meste sa prvý raz natáčalo v roku 1964
Novomestské filmovačky odštartoval psychologickou drámou Prípad pre obhajcu už v roku 1964 režisér Martin Hollý. „Pod autorstvo tejto detektívky sa podpísal domáci scenárista Tibor Vichta. Jednotlivé pasáže filmu sa natáčali aj v lokalite Zelenej vody,“ prezrádza Nápokyová. V čiernobielom filme zažiaril aj legendárny Štefan Kvietik či Karol Machata.
Vo výpočte „novomestských“ filmov nechýbajú ani Slané cukríky (1982), hoci sa na domácej pôde novomestskej scenáristky Zuzany Suchánovej natáčalo iba niekoľko záberov. České obsadenie mal na Považí jediný porevolučný snímok Výlet. V úspešnom filme o ceste z Rakovníka do Nového Mesta nad Váhom z roku 2002 si zahrala aj populárna Iva Janžurová s oboma dcérami.
V roku 1986 natočila režisérka Ľuba Vančíková film Sukňa, lenže zelená. Vo filme z vojenského prostredia si zahrala aj Oľga Nápokyová.
„Na chodníku vedľa kasární stálo pol mesta. Všetci boli zvedaví na bratislavských umelcov. Zrazu prišiel za mnou herec Jozef Holec a poprosil ma, či by som si nezahrala maličkú rolu mamy jednej z vojačiek. Všetci sa ošívali, tak som súhlasila,“ usmiala sa. Herci boli príjemní, nemali žiadne hviezdne maniere. Film však údajne vtedajšiemu režimu príliš nevoňal a v televízii sa vysielal zriedkavo.
„A to v ňom účinkovala aj taká vychádzajúca hviezda ako Jiří Langmajer. Bol to veľmi príjemný a milý chlapec,“ spomína si Oľga, ktorá sa vo filme objavuje v niekoľkých scénach. Jednou z nich je aj úvodné lúčenie pred bránou kasární, v ktorých sa televízny film celý odohráva.
V„Zelenej sukni“ si zahralo viacero domácich
Okrem nej sa vo „vojenskom“ filme ocitli aj ďalší Novomešťania. Vojenskí lekári Štefan Bielak i Ľuboš Rička, či zdravotná sestra Marta Gašparínová si v ňom zahrali epizódne úlohy v zdravotnom stredisku. „S hercami sme boli iba na začiatku. Všetci boli fajn. Mali sme ostych a mne pripadali ako modly.
V „Sukni“ účinkovala aj mladučká Mahulena Bočanová a dnes je z nej celebrita a okolo nej aféry,“ spomína Nápokyová. Jej filmovou dcérou a študujúcou vojačkou sa stala česká herečka Tereza Čampulková. Pani Oľga jej na vojenskej prísahe dáva do rúk kyticu hrebíčkov a hladká ju po tvári. „Pohladenie mi scenár nepredpisoval. Ja som si ho tam pridala a záber nevystrihli. Krásne sa na mňa usmiala,“ spomína.
Pálenicu obsadili fašisti
Tragický filmový príbeh lásky Námestie sv. Alžbety pozná zrejme najviac Novomešťanov. Natáčal sa v roku 1965 a hlavnú postavu v ňom stvárnila Emília Vášáryová. Je v ňom najviac záberov z rôznych častí Nového Mesta.
„Kamarát poľovník Tonko Stuchlík sa počas filmovačky preľakol. Išiel zobrať do pálenice potravu pre zvieratá. Bola však zamknutá. Dostal sa do nej až na druhý pokus. Dnu našiel kopu nemeckých vojakov. V momente mal dojem, že sa začala vojna,“ smeje sa milovníčka novomestských filmov. Filmoví fašisti však iba čakali na natáčanie ďalších záberov, tak, ako aj nemecké auto, ktoré požičal Novomešťan Melenec. „Ten musel jazdu k múzeu niekoľkokrát autom opakovať. To bolo nadávok z jeho úst, kým to absolvoval. Sledovalo to zaplnené námestie,“ spomína.
Film Brehy nehy nemohla identifikovať dva roky
Zuzana Kronerová jej ostala z natáčania v pamäti tridsať rokov. Ku konkrétnemu filmu sa však dopátrať nemohla.
„Záber Kronerovej idúcej z námestia na bicykli sa natáčal donekonečna. Pri pošte ju mal skoro zraziť autobus. Zuzka už nevládala a chodila s bicyklom hore dole. Mala toho plné zuby. Napokon z toho bol v televízii iba dvojsekundový záber,“ smeje sa Nápokyová. Dva roky chodila po všetkých pamätníkoch natáčania. Každý si však spomínal iba na Kronerovú a jej bicykel. Hoci sa natáčalo aj na mnohých ďalších miestach v meste, film nikto nevidel.
„Až jeden známy napokon „bicyklozábery“ zazrel v jednej súkromnej českej televízii. Hneď ma informoval. Film sa volá Brehy nehy a bola to prvotina režiséra Fera Feniča,“ teší sa z úspešnej pátračky Nápokyová.
Taxikára z „novomestského“ filmu si zahral Peter Staník, ktorý v roku 1995 v mladom veku zomrel.
Dnes je Oľga Nápokyová na stopách ďalších filmov. „Pred takmer päťdesiatimi rokmi sa mal v meste natáčať historický snímok so Zdenou Grúberovou. Pátram preto ďalej,“ dodáva na záver.