TRENČÍN. Štyri úle priamo na streche domu v historickom centre mesta si postavil nadšený chovateľ včiel. Napriek tomu, že niektorí ľudia nad chovom včiel uprostred námestia krútia hlavou, žiadny zákon to nezakazuje.
„Včely sú hospodárske zvieratá, môžu sa chovať v mestách a obciach tak, ako ovce či hydina. Nesmú obťažovať ostatných ľudí hlukom, zápachom, v prípade včiel pichaním. Snažíme sa včelárov presviedčať, že by mali ísť z obytnej zóny niekam mimo, kde by neškodili,“ hovorí podpredseda Slovenského zväzu včelárov Martin Piovarči.
Mesto zakazovať nemôže
Zakázať chov včiel v centre nemôže ani samotné mesto. „Neexistuje žiadny právny predpis, ktorým by sme mohli obmedziť chov včiel na území mesta. Nemôžeme upraviť niečo, čo neupravuje zákon,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Niektoré slovenské mestá sa v minulosti pokúsili chov včiel v centre zakázať všeobecným záväzným nariadením, ale neúspešne. Nemajú na to totiž kompetencie. Nariadenie napadol prokurátor a museli ho zrušiť.
Nevhodný chov
Chov včiel v historickom centre mesta, kde sú terasy, reštaurácie a veľká koncentrácia ľudí, považuje skúsený včelár za nevhodný, aj keď podľa neho nie je úplne nelogický. „Včely sú signalizátorom čistého ovzdušia, ak by padli, znamená to, že je tam zlé prostredie, plyny, výfuky alebo niečo podobné,“ povedal Piovarči.
Pripomenul, že včely síce dokážu doletieť za opelením až sedem kilometrov, je ale pre ne lepšie, keď sú pri zdroji. Včelárovi radí, aby ich z centra mesta preniesol do prírody.
O tom, že majú chovateľa včiel priamo na Mierovom námestí podľa Ságovej nevedeli, včelári zvyčajne mestu oznámia, keď si zakladajú chov.
„Tento a minulý rok neboli ohlásené žiadne chovy, predtým nám ohlásili chovy v Nozdrkovciach a Opatovej, čiže v okrajových častiach mesta,“ doplnila Ságová. Včelára z Mierového námestia nepoznajú v Spolku včelárov Slovenska ani v Slovenskom zväze včelárov. „Nepoznáme takého chovateľa včiel, je to pre nás neznáma osoba,“ povedal Peter Čerňanský, krajský zmocnenec Spolku včelárov Slovenska.
Musí byť registrovaný
Martin Piovarči upozorňuje na fakt, že každý chovateľ včiel musí byť zaregistrovaný. „Nemusí mať povolenie na chov včiel na konkrétnom mieste. Ak ale nie je zaregistrovaný, porušuje zákon. Aj keď chová len jednu alebo dve rodiny,“ vysvetlil včelár.
V prípade neregistrovaného chovu hospodárskych zvierat situáciu rieši Regionálna veterinárna a potravinová správa. Ak sa vyskytnú nejaké nedostatky či porušenie zákona o veterinárnej starostlivosti, upozornia majitelia na jeho povinnosti.
„V prípade porušenia ukladá zákon o veterinárnej starostlivosti aj sankcie. Za posledných 20 rokov sa nestalo, aby niektorý chovateľ odmietol splniť podmienky zákona, na ktoré ho upozorníme, vždy chovatelia pristúpili na formu jemnejšej nápravy problémov, ako sankcií,“ skonštatovala Dagmar Kopřivová z Regionálnej veterinárnarnej a potravinovej správy v Trenčíne.
S majiteľom včiel v centre mesta sa nám stretnúť nepodarilo, jeho manželka nám prezradila, že ide o začínajúceho chovateľa a že na včely sa zatiaľ nikto zo susedov nesťažoval.