TRENČÍN. Vo výstavných priestoroch Katovho domu môžu záujemcovia o umenie vidieť drevorezby, plastiky, sochy a reliéfy Jána Patku. „Už ako malý chlapec som začal nožíčkom vyrezávať jednoduché motívy. Vtedy som rád rezal do surových tehál, ktoré som našiel pri tehelni v Nemšovej,“ povedal Ján Patka.
Po motívy nemusel chodiť ďaleko. Stačilo pozorovať, ako sa pasú kone či kravy a námet bol hotový. Neskôr prešiel na drevený materiál. „Keď som sa v mladosti kúpaval vo Váhu, tak voda vyplavila konáre, ktoré sa potom ľahko spracovávali a vyrezávali,“ hovorí.
Jednoduché námety časom vystriedali zložitejšie. „Neskôr som tvoril tak, že finálnu predstavu som už mal v mysli a podľa svojej vízie som ďalej tvoril,“ povedal autor.
Vystavované diela majú rôznorodú tematiku. Jeden exponát sa venuje dokonca slávnemu maliarovi. „Môj reliéf, odkazujúci na Picassove diela, mapuje tri obdobia, v ktorých tvoril,“ vysvetľuje Patka. Exponáty na výstave stvárňujú tradície, filozofiu a život autora. Množstvo motívov si umelec vyberal aj z oblasti ľudovej kultúry.
„Môžete tu vidieť tradičné drevené stĺpy, kde si obyvatelia obce vyrezávali spomienkové odkazy, alebo drevorezbu folklórnej skupiny Skaličan,“ povedal Patka. Návštevníkov výstavy môžu zaujať i duchovné a filozofické motívy. Soška madony či drevorezby, symbolizujúce plynutie času a strasti ľudského bádania, sú autorove obľúbené diela. Najviac si ale váži exponát s názvom Stret s citadelou. „Táto plastika, na ktorej sú vyobrazené deti, symbolizuje ťažký boj mladých ľudí s realitou,“ vysvetľuje autor.
Tvorbu Jána Patku ovplyvnilo i štúdium na baníckej škole. V niektorých exponátoch vzdáva poctu baníctvu. Uvidíte tu napríklad drevorezbu zobrazujúcu baníkov pri práci.
Ján Patka nezabudol ani na svoju prácu v Trenčianskom múzeu, na ktorú má veľmi dobré spomienky. „Strávil som v múzeu niekoľko krásnych rokov. Reštauroval som pre múzeum i vzácnu starožitnú skriňu, ktorú môžete vidieť na expozícii v dolnej časti Katovho domu,“ povedal Patka. Výstava v Katovom dome potrvá do konca októbra.