TRENČÍN. Ako informovala viceprimátorka Trenčína Renata Kaščáková, podnetom je prijatý zákon o podpore cestovného ruchu, ktorý je platný od decembra minulého roka. Na základe neho budú mať takto vzniknuté organizácie nárok na štátnu podporu.
Podľa poradcu pre destinačný manažment a bývalého generálneho riaditeľa sekcie cestovného ruchu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Stanislava Rusinka, možnosť založiť takúto organizáciu a získať prostredníctvom nej štátnu finančnú podporu majú iba tie mestá, ktoré na svojom území vyberajú od ubytovacích zariadení daň za ubytovanie. Podľa zákona takúto organizáciu zakladajú v spolupráci obce a podnikateľské subjekty v cestovnom ruchu tak, že musí ísť o spojenie minimálne piatich obcí, ak počet prenocovaní na ich území dosiahol aspoň 50-tisíc za rok. Iba v prípade, že by počet prenocovaní prevyšoval 150-tisíc za rok, mohlo by takúto organizáciu založiť aj menej obcí.
„To je príklad Trenčianskych Teplíc, kde vďaka kúpeľom evidujú nad 200-tisíc prenocovaní ročne, a preto sa toto mesto rozhodlo vytvoriť si organizáciu cestovného ruchu samostatne,“ informovala Kaščáková. Povinný počet zakladateľských podnikateľských subjektov je v každom prípade minimálne dva, pričom po založení má každý subjekt podnikajúci v oblasti cestovného ruchu na danom území zo zákona právo do takejto organizácie vstúpiť.
Keďže Trenčín štatisticky vykazuje v priemere okolo 70-tisíc prenocovaní ročne, potrebuje pri založení organizácie cestovného ruchu spoluprácu s minimálne štyrmi ďalšími obcami. „Pri výbere partnerov a po zvážení faktu, že mesto Trenčianske Teplice, inak historicky asi najprirodzenejší partner Trenčína z hľadiska cestovného ruchu, sa rozhodlo ísť samostatnou cestou, oslovilo mesto Trenčín s ponukou na spoluprácu susedné obce združené v Mikroregióne Inovec,“ uviedla Kaščáková.
Konkrétne ide o obce Trenčianska Turná, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Soblahov, Selec, Opatovce, Veľké Bierovce a Krivosúd-Bodovka. Spoločným dielom týchto skúsených obcí je zatiaľ projekt vytvorenia cyklotrasy v profile bývalej lesnej železničky, ktorá tieto obce presne pred sto rokmi spájala.
V združení prostriedkov obcí, podnikateľov a štátu prostredníctvom oblastnej organizácie cestovného ruchu vidia obce možnosť, ako zrealizovať svoj sen o jej rekonštrukcii. Zámer vstúpiť do oblastnej organizácie cestovného ruchu Trenčín a okolie už časť z nich schválila vo svojich obecných zastupiteľstvách, zvyšok tak plánuje urobiť v najbližšom čase.
Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne takéto rozhodovanie takisto ešte len čaká. „So schvaľovaním netreba váhať, pretože v prípade, že organizácia cestovného ruchu nebude založená ešte v tomto roku, v novom programovacom období 2014 až 2020 sa pripravuje mesto i obce o možnosť čerpať európske dotácie zo štrukturálnych fondov pre oblasť cestovného ruchu, pretože oprávnenými žiadateľmi z tejto pripravovanej schémy by už mali byť len takto založené organizácie,“ informoval Rusinko. Vstup do oblastnej organizácie cestovného ruchu by teda malo mestské zastupiteľstvo v Trenčíne prerokovať a schváliť ešte v tomto roku.