TRENČÍN. Diery na železničnej lávke, ktoré roky trápia trenčianskych cyklistov i chodcov, vzbudili záujem už aj na trenčianskej radnici. Po tom, ako sa Trenčania pre nečinnosť úradov rozhodli opraviť nebezpečnú lávku sami, vydalo mesto rozhodnutie, že do konca novembra lávku zrekonštruuje.
„Po niekoľkomesačnej komunikácii so Železnicami SR o vyriešení zložitej situácie týkajúcej sa lávky, keď ani mesto, ani železnice nevedeli dokázať jej správcovstvo, došlo 2. októbra k dohode. Mesto vypracuje návrh zmluvy o odovzdaní lávky do správy mesta a dá ho Železniciam SR na schválenie,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
K podpisu zmluvy by mohlo podľa nej dôjsť do dvoch týždňov. „Potom budeme môcť lávku kompletne opraviť, vrátane položenia nového povrchu,“ povedal primátor Richard Rybníček. Mesto chce lávku opraviť do konca novembra.
Peniaze majú použiť inde
Primátor zároveň vyzval aktivistov, ktorí na opravu lávky vyzbierali peniaze, aby nezasahovali do majetku Železníc SR stavebnými prácami. „Tento problém nás trápil dlho a dlho sme to so štátom riešili. Som rád, že sme napokon dospeli k dohode.
Vážim si iniciatívu aktivistov, ktorí zbierajú peniaze na čiastočnú úpravu povrchu lávky. Dnes ich však prosím, aby to, čo vyzbierali, použili na iné zmysluplné projekty,“ povedal Rybníček.
Vyzbierané peniaze vrátia
Ľudia, ktorí opravu lávky iniciovali, uvítali, že mesto chce chodník opraviť ešte do zimnej sezóny, na druhej strane sa ale pýtajú, prečo tak neurobili skôr. „Mesto nebolo schopné adekvátne reagovať na výzvy občanov na opravu chodníka na lávke niekoľko mesiacov,“ skonštatoval za iniciátorov výzvy Opravme si chodník sami Richard Medál.
Ako doplnil Norbert Brázda, na opravu lávky sa im podarilo zatiaľ vyzbierať asi 280 eur. „Pýtali sme sa darcov, zatiaľ to vyzerá tak, že peniaze im vrátime. Počkáme ale, či mesto chodník skutočne opraví do konca novembra. Ak nie, sme stále pripravení to opraviť sami,“ povedal Brázda s tým, že časť peňazí vyzbieranú v hotovosti, kde nepoznajú darcov, použijú so súhlasom podporovateľov tejto akcie na iný vhodný účel.
Oprava za šesťtisíc alebo štyristo eur
Mesto sa rozhodlo pre komplexnú rekonštrukciu, ktorá by mala stáť približne šesťtisíc eur. Lokálna oprava je vraj nevhodná a málo trvácna vzhľadom na postupný rozpad celého povrchu. S tým však iniciátori opravy celkom nesúhlasia, podľa nich by na potrebné opravy stačilo približne 400 eur.
„Kto a na základe čoho určuje priority opráv ciest a chodníkov, keď sa doslova zo dňa na deň nájde v rozpočte šesťtisíc eur na neplánovanú opravu? Kde tie peniaze budú chýbať? Je skutočne hospodárne urobiť kompletnú výmenu asfaltu, aj keď zjavne postačuje zaplátanie dier? Je hospodárne robiť drahú kompletnú opravu lávky vzhľadom na to, že po plánovanej modernizácii železnice sa úplne zmení využitie železničného mosta, pričom pre chodcov sa uvažuje s priestorom, kde sú dnes koľaje?“ pýtajú sa.
Aktivisti mali pravdu
Na podobné otázky hľadajú odpovede aj niektorí mestskí poslanci.
„Primátor, ktorý sa stále sťažuje na nedostatok finančných zdrojov, teraz populisticky dáva peniaze do niečoho, čo v budúcnosti neufinancujeme. Pravdepodobne sa tak deje, lebo to bolo v novinách. Dobre, že sú aktivisti, urýchľujú činnosť úradov ,“ myslí si poslanec Robert Lifka (Paliho kapurková). Podobný názor má aj nezávislý poslanec Ján Babič.
„Aktivisti mali pravdu, že mesto spí. Keď takúto záležitosť nie je schopné zo dňa na deň vyriešiť, svedčí to o fungovaní úradu. Je len dobre, že aktivisti a novinári hovorili o nutnosti opravy, žiadne výhovorky nie sú na mieste,“ povedal Babič. Opraviť lávku je podľa neho povinnosťou mesta, pretože ju využívajú Trenčania.
„Mesto to jednoducho urobiť musí. O tom nemala byť vôbec diskusia. Reagovať mali na prvý podnet občana,“ doplnil Babič.