TRENČÍN. Prvá cyklotrasa by mala viesť z najväčšieho sídliska Juh do centra mesta. Varianty, ako by mala cyklotrasa vyzerať, sú dva. Lacnejší a bezpečnejší.
Prvý spočíva v namaľovaní pruhov pre cyklistov priamo na cestu, pri druhom sa počíta s vybudovaním samostatného cyklochodníka uprostred zelene.
Budú žiadať o eurofondy
Autorom projektu samostatnej cyklotrasy je občianske združenie Fialka. Jeho predseda Marián Rendek považuje za najvhodnejšie oddeliť cyklotrasu od všetkých komunikácii. „Vtedy je to najbezpečnejšie. Pri namaľovaných pruhoch na ceste stále hrozí nebezpečenstvo, chodia tam autá, disciplína vodičov na Slovensku je zlá, to môžem povedať ako vodič, cyklista aj ako peší,“ hovorí Rendek.
Jediná možnosť ako zaplatiť takýto nákladný projekt, je žiadať príspevok z eurofondov. Najskôr však treba projekt dopracovať, požiadať o eurofondy, čakať na schválenie a až v prípade kladného posúdenia by sa mohlo začať s budovaním cyklotrasy. Kedy by to mohlo byť, Rendek povedať nevedel. „Nedal som žiadny časový plán, nedostávam za to ani euro, všetko robím vo voľnom čase, chcem to robiť čo najnezávislejšie od mesta, aby som nepodliehal takému tlaku,“ povedal s tým, že akonáhle bude mať peniaze, začne stavať.
Rozhodla bezpečnosť
Trenčín cyklotrasu potrebuje, mesto však na ňu peniaze nemá. Vedenie preto víta každú iniciatívu v tomto smere.
Hlavný architekt mesta Martin Beďatš sa tiež prikláňa na stranu samostatného cyklochodníka, a to najmä pre bezpečnosť a komfort cyklistov.
„Je to riešenie menej priateľské voči športovým cyklistom, ale je oveľa priateľskejšie voči bežným cyklistom, ktorí používajú bicykel na prepravu do práce, do školy, za nákupmi,“ myslí si Beďatš. Táto trasa navyše spojí polovicu mesta a je cyklistami najviac využívaná. „Zozbiera celý Juh, Dlhé Hony, Noviny. Tá spádová oblasť je na dĺžku cyklotrasy naozaj veľká,“ povedal architekt, hoci potvrdil, že celý Trenčín sa takými sólo trasami zosieťovať nedá.
Ak nebudú peniaze, bude sa maľovať
Pri rozhodovaní teda hrala veľkú úlohu bezpečnosť cyklistov, v prípade, že by sa eurofondy na tento projekt získať nepodarilo, sú pripravení aj na tzv. namaľovaný variant.
Práve ten podporujú ľudia, ktorí sa snažia o generel cyklodopravy v Trenčíne už dlhé roky. Ako povedal Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít, prvý variant je podľa nich finančne menej náročný a logickejší, pretože vedie cyklotrasu po existujúcej komunikácii.
„Obojstranná cyklotrasa vedľa chodníka v zeleni medzi stromami je podľa nášho názoru síce krásne riešenie na prvý pohľad, ale jednak je veľmi nákladné a tiež sa nám toto riešenie zdá komplikované v náväznosti na ďalšie komunikácie, pretože povedie po pravej strane komunikácie do centra mesta.
Ľudia z Inoveckej, Beckovskej ulice či od nemocnice budú mať problém sa na túto trasu napojiť,“ argumentuje Medal.
Problémom je aj reálny termín samotnej výstavby. „Ak nevyjdú eurofondy, tak sa tu zídeme o rok opäť a povieme si, že sme tam, kde sme boli,“ hovorí Medál.
Cyklotrasa v Trenčíne chýba
V Trenčíne sa žiadna oficiálna cyklotrasa nenachádza, ako však pripomína občiansky aktivista Norbert Brázda, v minulosti niekoľko trás na území mesta bolo.
„Úrad sa ale o ne nestaral, neudržoval ich, nezveľaďoval, a tak zanikli,“ hovorí Brázda. „Projektanti z Brna, ktorí majú s cyklotrasami dlhoročné skúsenosti, prišli na bicykloch, pobehali celé mesto a navrhli riešenie cyklopruhov namaľovaných na cestách,“ povedal Brázda.
Podľa ich odhadu by sa asi za 200-tisíc euro dalo urobiť 50 kilometrov cyklopruhov, teda zosieťovať celé mesto.
Pruhy priamo na ceste podľa Brázdu zároveň nútia vodičov ísť pomalšie a opatrnejšie, cyklisti, ktorým dávajú pruhy vlastný priestor, majú väčší pocit bezpečnosti.
„To ja považujem za kľúčovú vec, financie a tento psychologický efekt pruhov priamo na vozovke. Ak pôjdem s deťmi na bicykli, tak, samozrejme, samostatný cyklochodník pomedzi stromy je príjemnejší a bezpečnejší. Ale ak sa chcem dopraviť z Juhu do centra mesta alebo naopak, tak ma zaujíma, ako rýchlo a pohodlne, priamočiaro idem, nie v akom je to prostredí,“ uzavrel Brázda.