TRENČÍN. Vzácna výstava najhodnotnejších zbierok Trenčianskeho archívu sa naposledy konala v roku 1997. Pre ich jedinečnosť a dlhovekosť musia zamestnanci archívu dodržiavať striktné pravidlá skladovania a manipulovať s nimi čo najmenej. „Sú to unikáty nesmiernej hodnoty, a tak, ako ich minulé generácie zachovali pre nás, tak my ich musíme zachovať pre tie ďalšie,“ povedala riaditeľka archívu Jana Štefaničáková.
Listiny musia byť uschované v špeciálnom trezore a nie sú prístupné ani na štúdium pre bádateľov. „Je nevyhnutné ich chrániť pred svetlom, len tak mohli vydržať 300, 400 a niektoré až 600 rokov,“ dodala Viera Bernátová, kurátorka výstavy.
Hlavným lákadlom pre historikov, archivárov či laickú verejnosť bola miestnosť skrývajúca poklady z archívneho fondu. Písomné originály s autentickými pečaťami a podpismi panovníkov pútali nesmiernu pozornosť. Zabezpečené vitríny, kde boli listiny dôkladne uložené, odhaľovali históriu mesta Trenčín aj prostredníctvom popisov.
„V prvej vitríne sú vzácne listiny zo súhrnnými právami z rokov 1318, 1324 a 1402,“ vysvetľuje Bernátová. Ten, kto pozorne počúval prednášku kurátorky výstavy o povoleniach na rybačku, poľovačku či oslobodení od mýta, sa dozvedel zaujímavú skutočnosť.
„Tieto povolenia sú falošné,“ povedala Bernátová. „Nevyhotovil ich totiž panovník, na ktorého sa odvolávajú, ale samotní mešťania. Sú síce z toho obdobia, no nahradili originály, ktoré sa pravdepodobne stratili pri bojoch alebo požiaroch,“ vysvetľuje kurátorka výstavy. „Práva, na ktoré odkazovali, boli platné,“ dodala.
Najcennejšia listina spomedzi všetkých exponátov je určite originálom. Trenčania mohli na vlastné oči uvidieť jednu z najvzácnejších písomností na Slovensku.
„Pochádza z roku 1412 a kráľ Žigmund v nej vyníma trenčianskeho richtára spod právomoci kastelánov hradu. Trenčín sa tak stal kráľovským mestom,“ vysvetľuje .
Mesto si týmto unikátom pripomína okrúhle výročie. „Výstavu sme usporiadali i v nadväznosti na šesťstoročné jubileum vyhlásenia Trenčína za kráľovské mesto,“ povedala riaditeľka archívu.
Ďalším drahokamom výstavy je listina z roku 1489. „Môžete na nej vidieť jeden z mála zachovaných podpisov kráľa Mateja Korvína,“ ozrejmuje Bernátová. Zaujímavý bol aj exponát z roku 1437, v ktorom sa prvý raz spomína rektor školy. „Disponujeme prvou písomnou zmienkou o škole v Trenčíne,“ doplnila kurátorka.