NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ojedinelá expozícia jedného zo zakladateľov slovenského moderného sochárstva sa vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho strediska uskutočňuje pri príležitosti stého výročia narodenia Jozefa Kostku (1912-1996). Sochy, ktoré reprezentovali slovenské umenie na medzinárodných prehliadkach v Benátkach i v Sao Paule, si priaznivci výtvarného umenia môžu prezrieť do 19. októbra.
Básnik Rudolf Fabry dal Jozefovi Kostkovi prívlastok sochársky básnik - básnický sochár. Kostkove práce plné citu, ale aj protivojnového zamerania a expresie, zaujali všetky generácie.
„Vo svojej figurálnej sochárskej tvorbe hľadal pravdu a krásu. Posolstvo jeho diel smerovalo k človeku a ľuďom nášho sveta,“ povedala výtvarná kurátorka Ela Porubänová z Trenčína.
Odkaz jeho diel nájde návštevník výstavy aj v sochách Svätopluk, Ranený vták, Mesačné špirály, Nevesta i Tvár sestry Márie, ktoré autor vytvoril z bronzu v období rokov 1965 - 1987.
Kostkova sochárska tvorba bola odrazom jeho rozsiahlej kresbovej činnosti. Vďaka jeho sochárskemu dielu sa stal aktuálny pojem sochárska kresba. Komorný výber predstavuje okrem sôch z bronzu a keramiky aj maliarsku a kresliarsku tvorbu úspešného umelca.
Diela Jozefa Kostku pozná celý svet
V expozícii nechýbajú ani akvarely Ženské akty z rokov 1940-42, Poslední gladiátori z roku 1968 či satirický tuš Šašo, ktorým majster reagoval na politickú situáciu v krajine po roku 1968. „Nádeje na slobodný život a slobodné umelecké vyjadrenie pochovali v roku 1968 sovietske tanky a okupácia Československa. Kostku predčasne penzionovali a musel opustiť školu i svojich žiakov,“ uviedla jeho neter Marcela Macharáčková.
Vďaka výstave tak môžu návštevníci vidieť výber jeho diel zapožičaných z Galérie Jozefa Kostku v Bratislave i Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne. Jozef Kostka získaval prvé základy umeleckej tvorivosti v džbánkarskej dielni strýka Ferdiša Kostku od roku 1926. Rodák zo Stupavy pochádzajúci z habánskeho rodu hrnčiarov sa už v roku 1938 zúčastnil na výstave slovenského umenia v New Yorku.
„Patril k posledným československým študentom, ktorí pred vypuknutím druhej svetovej vojny dostali štipendium na L Ecole des Beaux Arts v Paríži. V roku 1939 sa vrátil do Bratislavy ako zrelý umelec,“ povedala Macharáčková.
Vystavoval doma aj v zahraničí
Kostka pravidelne vystavoval na významných výstavách doma i v zahraničí, absolvoval i študijné cesty do Anglicka, Francúzska i Talianska.
V roku 1978 realizoval fontánu Pri prameni na nádvorí Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne. V rokoch 1969-70 zastával funkciu predsedu Zväzu výtvarných umelcov.