TRENČÍN. Situácia na trhu s liehovinami, ktorú spôsobilo rozšírenie pančovaného alkoholu a následne smrť vyše dvadsiatky ľudí, zasiahne aj slovenských výrobcov. “Máme v Čechách silné zastúpenie a stabilný trh“, hovorí Rastislav Machúnek, jeden z konateľov spoločnosti Old Herold Trenčín.
Predpokladá, že sa so situáciou dokážu vysporiadať. „Som ale rozčarovaný z toho, že zákaz predaja alkoholu sa vzťahuje i na značky overené dlhou tradíciou a silným renomé." povedal. So zákazom distribúcie českého alkoholu na Slovensku jeho firma počítala. “Čakali sme, že slovenský zákon bude kopírovať český“, hovorí Machúnek.
Utorňajšia kontrola v menších obchodoch a supermarketoch na české nápoje obsahujúci viac ako 20 percent alkoholu spôsobil v mnohých prevádzkach chaos. Predajcovia sa sťažovali na neprehľadné pokyny o tom, podľa čoho sa majú pri preverovaní pôvodu liehoviny rozhodovať. Opatrenie prišlo podľa nich rýchlo ale nedôsledne.
„Zákaz by mal trvať, kým Česko nedostane situáciu pod kontrolu a nezruší prohibíciu“, povedal pre SME minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Predpoklady o návaloch turistov sa nenapĺňajú
Obchodníci, ktorí distribuujú hlavne slovenský alkohol predpokladajú záujem zo strany českých zákazníkov. Podľa nich je to aj možnosť na propagáciu slovenských liehovín, ktoré sú známe i v okolitých štátoch.
Návaly českých alkoholových turistov v prihraničných obciach sa zatiaľ nenapĺňajú. Ani zákaz predaja českého alkoholu sa výrazne neprejavil. "Stiahli sme z pultu nejaké likéry či vodky, ale náš odbyt to vôbec nenarušilo," hovorí Miroslav Moskovčiak, majiteľ podniku Movie´s Club v Myjave.
Bary druhej cenovej skupiny cítia situáciu viac. "Chýba najmä becherovka, či fernet“, povedal Rastislav Hruška, prevádzkovateľ Irish Pubu v Starej Turej. Na otázku či registruje záujemcov z Čiech, odpovedal negatívne.
"Žiadna zmena, akoby sa na Slovensku ani nič nedialo," hovorí. Slavomír Holúbek, majiteľ krčmy V Kaštieli v Nemšovej. "Nebol u nás zatiaľ ani jeden návštevník z Čiech“.