Tipsport extraliga klope na dvere. Hokejisti Dukly vycestujú v utorok na svoj prvý zápas v novej sezóne na ľad Nitry. Ešte pred ich úvodným zápasom sme sa porozprávali s trénerom Róbertom Kaláberom.
Máte za sebou letnú prípravu, ktorá sa opäť spájala s existenčnými problémami. Ako ste tieto nepríjemné týždne znášali?
- Jej úvod bol v prvom rade o čakávaniach. Nevedeli sme čo bude so štadiónom a ani s mužstvom. Ani generálny manažér nevedel čo bude ďalej, riešili sa aj alternatívy, že hokej by z Trenčína odišiel, čo sa našťastie nestalo. Problém bol, že hráčom sme nevedeli nič zaručiť. Z tohto pohľadu to bolo veľmi náročné obdobie. Na ľade sme najskôr začali v Brumove, potom v Dubnici. Až posledné dni sme boli konečne v Trenčíne. Teší ma, že chlapci čo trénovali od mája aj napriek situácii aká bola, odviedli dobrú prácu.
Počas prípravy ste odohrali dva turnaje a niekoľko prípravných zápasov. Výsledky boli uspokojivé. Možno teda povedať, že ste spokojný?
- Príprava je špecifická. V prvom rade to bolo o hľadaní ideálnych kombinácii pre vytvorenie útočných trojíc a obranných dvojičiek. Hľadali sme také kombinácie, aby sme si boli istí, že medzi hráčmi funguje správa chémia. Nie je dôležité, koľko zápasov pred sezónou vyhráte, ale aké výsledky dosiahneme počas ligových stretnutí.
Káder Dukly sa výrazne zmenil. Odišlo viacero hráčov so skúsenosťami a nahradili ich mladíci.
- Celá extraliga sa omladila, čo je dôsledkom ekonomickej situácie. Či už v športe, alebo aj republike ako takej. Niektorí starší hráči opustili náš klub. Na uvoľnené posty prišli mladíci z juniorky, ktorí sa bijú o svoje miesta v zostave.
Mladí chlapci dostanú príležitosť. Čo to vôbec pre nich znamená?
- V prvom rade je možnosť byť v prvom mužstve pre všetkých obrovská výzva zviditeľniť sa a o rok či dva sa posunúť vo svojej profesionálnej kariére o niečo vyššie. Trenčín je známy tým, že vychováva mladé talenty pre slovenskú reprezentáciu a tí najlepší sa dostanú až do NHL. Vízia zabudovať mladíkov do zostavy spred niekoľkých rokov pretrváva naďalej. Motiváciou pre nich môže byť dvojica Marko Daňo a Andrej Šťastný. Obaja sa stali súčasťou účastníka KHL. Teší ma, že chalani sa chytili svojej šance a v mladom veku sú úspešní.
Od ktorých hráčov očakávate, že budú ťahúňmi mužstva?
- Táto ťarcha bude ležať na pleciach trojice najskúsenejších hráčov Miro Hála, František Bombic a Ján Pardavý. Každý z nich je iný post a mali by byť svojim mladým spoluhráčom vzorom. Potom tu máme druhú generáciu, ako je Gašparovič, Tybor a Biro. Vekom ešte mladí, ale už majú odohratých niekoľko sezón.
Ako sa vám zatiaľ javí zohratosť tímu? Podarilo sa vám skĺbiť mladícku dravosť a skúsenosť starších?
- To ukáže samotná liga. Ako som spomínal, výsledky v príprave boli dobré, ale reálnu silu a zohratosť mužstva preverí až liga. Keď o nič nejde, mladým sa hrá ľahko. Keď sa bude hrať o body, až vtedy uvidíme, ako na tom reálne sme. Na hráčov bude vyvíjaný herný aj psychický tlak. Aj preto by sme radi pokračovali v spolupráci s pánom Bielikom, ktorý sa o chlapcov staral po psychickej stránke aj minulú sezónu.
V minulej sezóne Dukla získala bronz. Na čo si reálne trúfate teraz?
- Zatiaľ mi príde predčasné vyhlasovať, na akých pozíciach by sme mali skončiť. Aj ostatné mužstvá prešli výraznými obmenami, takže sa ukáže až po čase kto na čo má. My máme úzky káder s dvadsaťdva korčuliarmi a dvoma gólmanmi. Dopĺňať mužstvo budeme hráčmi z juniorky. V prvom rade potrebujeme byť zdraví. Predpokladám, že forma tímu sa bude postupne zlepšovať a vo februári by sme mali byť v optimálnej forme na blížiace sa play-off. V silách tohto mužstva je určite štvrťfinále. Ak by sme sa dostali medzi štyroch najlepších, sezóna by bola hodnotená pozitívne.
Z ligy odišlo viacero hráčov za lepšími podmienkami do zahraničia, Slovan odišiel do Kontinentálnej hokejovej ligy. Neobávate sa, že kvalita súťaže pôjde rapídne dolu?
- Slovan bude v lige chýbať. Pre našich fanúšikov sa víťazstvo nad nimi rátalo dvojnásobne. Ostatné veci, čo sa týka úrovne ligy, tak si nemyslím, že by jej úroveň mala byť výrazne slabšia. Mužstvá budú vyrovnané. Možno jeden či dva kolektívy mierne odskočia, no do play-off nikto nepôjde v roli výrazného favorita. Po skončení predchádzajúceho ročníka všetci vyhlasovali, že do nového ročníka pôjdu s mladými mužstvami. Nakoniec ale každý tím má dve skúsené päťky, takže si nemyslím, že by to malo byť také zlé, ako o tom niektorí hovoria. Šancu dostanú mladí a tí sú našou budúcnosťou.