TRENČÍN. Po zistení nelegálnej stavby, resp. nelegálnej zmeny stavby stavebný úrad postupuje v zmysle zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Vyzve vlastníka stavby, aby v určenej lehote doložil doklady preukazujúce súlad takejto nelegálnej stavby s verejným záujmom (stanoviská dotknutých orgánov a všetky podklady). Po posúdení a preukázaní súladu stavby s verejným záujmom nasleduje samotné stavebné konanie. V prípade nepreukázania súladu stavby s verejným záujmom stavebný úrad ďalej postupuje podľa zákona, teda konaním o odstránení stavby.
Stavebný úrad súbežne s konaním začne aj konanie o priestupku, resp. o správnom delikte, z dôvodu porušenia ustanovení stavebného zákona, priblížil šéf stavebného úradu v Trenčíne Ján Forgáč.
Ako dodal, nelegálne stavby rozdeľujú do niekoľkých kategórií. Existujú povolené stavby, ktorých výstavba trvá dlhšie ako stavebné povolenie, ďalším druhom sú stavby, ktoré stavebník buduje v rozpore so stavebným povolením, a ďalším typom sú nelegálne zmeny dokončených stavieb nelegálne prístavby a podobne. Tieto tri druhy nelegálnych stavieb tvoria gro prípadov, ktoré náš stavebný úrad rieši. Poslednou skupinou sú čierne stavby na zelenej lúke. Tie však vo väčšine prípadov odhalíme a zastavíme už v počiatku pri stavaní základov, uzavrel Forgáč.