NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Pútavému výtvarnému trendu podľahlo aj niekoľko mladých Novomešťaniek. Jednou z nich je aj učiteľka druháčikov Silvia Dudová (33). Z nepotrebného starého papiera, ktorý by skončil v zberni, vytvorí najskôr tenké ruličky. Po niekoľkohodinovej práci ich premení na umelecké výrobky, ktoré sa na prvý pohľad od výrobkov z tradičného vŕbového prútia ničím nelíšia.
Telefónne zoznamy premieňa na zvieratá
Z nepotrebného papiera sa dajú vyrobiť nádherné zvieratá všetkých farieb, pestrofarebné kvety, zvončeky, misky, vázy, venčeky, ale aj lietajúce balóny, stojany na fľaše, kryty na lampy či veľké tašky. „Ideálne na pletenie sú staré telefónne zoznamy a novinový papier. Nemal by to byť lesklý papier z časopisov, ktorý sa nedá dobre nafarbiť,“ vysvetľuje.
Zohnať množstvo starých telefónnych zoznamov však nie je jednoduché. Treba najskôr obehať známych, pošty v okolí i firmy, ktoré ich pravidelne obmieňajú a neplatné vyraďujú. „Zásobila ma nimi aj mama, keď staré zoznamy vyraďovali v nemocnici. To bola dobrá dávka,“ usmiala sa Silvia.
Pletené papierové výrobky daruje blízkym
Silvia dala prednosť novinovému papieru pred vŕbovým prútím. „Z vŕbového prútia som nerobila nič. Zohnať dobré prúty je asi ťažšie ako získať staré telefónne zoznamy,“ povedala. Technika ju nadchla počas materskej dovolenky, keď absolvovala kurz papierového pletenia. Zdrojom zaujímavých námetov je predovšetkým jej vlastná fantázia. Dobré tipy sa dajú objaviť aj na čoraz častejších internetových stránkach s touto tematikou. Nerada pletie tie isté výrobky, radšej sa oddáva novým nápadom.
„Najjednoduchšie sú košíky. Postupne som prešla na ťažké tvary. Dnes už tvorím aj snehuliakov, letiacich anjelov, zajace i hrajúce sa mačky,“ prezradila autorka. Tá svoje výrobky zásadne nepredáva. Snaží sa ich podarovať ľuďom, ktorých má rada.
Výroba trvá aj desať hodín
Cesta k vytúženému výrobku nie je jednoduchá. „Najskôr treba stránku telefónneho zoznamu narezať na pásy. Tie sa navíjajú na špajdľu a tak vzniknú tenké ruličky,“ vysvetlila Silvia. Ruličky, ktoré sa stiahnu zo špajdle, sa potom môžu nafarbiť alebo natrieť moridlom na drevo. Samotné dielo z papiera vzniká nadpájaním veľkého množstva ruličiek. Každá z nich musí mať tenší a hrubší koniec, aby do seba zapadli. „Pri spájaní sa môže využiť aj lepidlo a taviaca pištoľ.
Niekedy sa do ruličiek vkladajú drôtiky, aby tvar dobre držal. Pri farbení sú najlepšie práškové farby na textil rozpustné vo vode,“ poradila. Tvorba niektorých výrobkov trvá aj desať hodín. Možno aj preto časovo náročná technika spojená s jemnými prstami mužov veľmi neoslovila a venujú sa jej predovšetkým ženy.