TRENČIANSKE TEPLICE. Osobnosť slovenskej fotografickej moderny a zakladateľ slovenskej žurnalistickej a reportážnej fotografie Viliam Malík, ktorý v januári zomrel, by sa v novembri dožil sto rokov. Pri tejto príležitosti zorganizovali v Tepliciach výstavu jeho fotografií.
„Pracovali sme na nej niekoľko mesiacov. Spolu s jeho synom Dušanom Malíkom sme prezreli niekoľko tisíc fotografií,“ povedal Miloš Nemeček, novinár a vydavateľ, prezident občianskeho združenia Bagar, ktoré výstavu spolu s mestom organizuje.
Fantastické scény z Bratislavy
Ako prezradil, Viliam Malík bol výnimočný aj tým, že bol najstarším žijúcim profesionálnym fotografom. „Bol výnimočný tým, aký bol skvelý fotograf a pritom bol skromný a nenápadný.
Odborná verejnosť ho pozná ako spoluzakladateľa sociálnej a žurnalistickej fotografie. V tridsiatych rokoch fotografoval fantastické scény z Bratislavy, prerod mesta z Prešporka na Bratislavu. Niektoré jeho fotografie sa stali doslova ikonami, zľudoveli tak, ako sa niektoré skladby stali ľudovými. Viaceré fotografie ľudia poznajú, ale nevedia, že autorom je Viliam Malík,“ hovorí Nemeček.
Najstaršie Malíkove fotografie sú svedectvom prerodu starého agrárneho, krojovaného Slovenska na industriálne. „Na jeho fotografiách vidno, ako sa život mení, ako prichádza určitá drsnosť, konflikt medzi romantikou a každodenným životom. Fotografoval púte, cigánske deti a muzikantov, scény zo starej Bratislavy,“ rozpráva Nemeček.
Malík približoval svet aj počas vojny. Nafotografoval bombardovanie Bratislavy, Apollky, prvú bombu zhodenú na Bratislavu, sovietskych generálov a maršálov, prvú povojnovú návštevu prezidenta Beneša v Bratislave.
Dve veľké lásky Viliama Malíka
Výstava v Trenčianskych Tepliciach ukazuje okrem záberov, ktorými sa zapísal do dejín, aj jeho dve veľké lásky. Vysoké Tatry a Trenčianske Teplice. „Veľkú časť svojho života strávil v Tatrách. Mal aj samostatnú výstavu venovanú tatranskej kalamite. Druhou jeho láskou sú samotné Trenčianske Teplice, kde prežil posledné desaťročia svojho života, a ktoré tiež veľmi rád fotografoval.
Máme tu najstaršie fotografie z konca 30. rokov, z obdobia po vojne, ale aj súčasné, keď fotografoval dianie na ArtFilme,“ hovorí Nemeček a pripomína, akým fantastickým spôsobom nafotografoval atmosféru odovzdávania ceny Hercova misia takým velikánom, ako bola Geraldine Chaplin, Sophia Loren či Ornela Mutti.
„Známa je aj krásna fotografia z roku 2010, ktorú nerobil on, ale je na nej v rozhovore s hercom Gérardom Depardieu. Stala sa zároveň poslednou bodkou, pretože to bol posledný ročník Art Filmu, ktorý fotografoval,“ spomína Nemeček. Na výstave v Trenčianskych Tepliciach, ktorá v Kúpeľnej dvorane zostane do 15. septembra, vystavujú päťdesiat umelcových fotografií. Ako doplnil Nemeček, v Slovenskej národnej galérii v Bratislave sa v budúcom roku pripravuje výstava celoživotného diela Viliama Malíka.
Tradícia výstav v Tepliciach
Okrem výstavy pripravujú v Trenčianskych Tepliciach aj odbornú besedu venovanú dielu Viliama Malíka. Ako prezradil primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty, plánujú v meste založiť tradíciu výstav jeho fotografií. „Keď mal 95 rokov, sľúbili sme mu, že k jeho storočnici urobíme oslavu. Aj pri 95-ke sme žartovali, že oslava bude iba vtedy, keď sa prihlási na trvalý pobyt v Trenčianskych Tepliciach. Život to zariadil inak, namiesto oslavy organizujeme výstavu,“ hovorí Škultéty.
Tradíciu výstav Viliama Malíka by uvítal aj predseda Asociácie obrazových novinárov Slovenska Tomáš Halász. „Bola by to pekná príležitosť, ako si každý rok pripomínať odkaz pána Malíka a jeho prácu, a zároveň podporovať mladých ľudí, ktorí by išli v jeho krokoch a rozvíjali slovenskú fotožurnalistiku. Ak by súťaž spoluorganizovalo mesto, mohla by sa cena udeľovať aj v Trenčianskych Tepliciach.
Je veľa svetových fotografických výstav a festivalov, ktoré sú v hlavných mestách, nemusíme sa obávať toho, robiť niečo mimo Bratislavy,“ dodal Halász.