Pomenovali ho po cisárovnej Alžbete Bavorskej.
TRENČÍN. Rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale je od minulého týždňa opäť voľne prístupný. Je ho totiž možné vidieť iba z budovy hotela, ktorý bol pre rekonštrukciu takmer dva roky zatvorený.
„Nápis, ktorý vytesali rímski vojaci pred viac ako 1 800 rokmi, je verejnosti k dispozícii počas otváracích hodín našich stredísk, teda od ôsmej ráno do deviatej večer. Bývalý hlavný vchod, dnes vedľajší, bude slúžiť práve pre turistov, ktorí pôjdu k rímskemu nápisu,“ prezradil riaditeľ hotela Jan Svoboda.
Výborná lokalita a príbehy
Prvých hostí privítal novootvorený hotel v piatok 7. septembra. Kompletná rekonštrukcia si vyžiadala viac ako 15 miliónov eur, z toho takmer štyri milióny pochádzali z eurofondov. Hotel vlastní spoločnosť Holding Synot. Ako povedal zakladateľ Synotu Ivo Valenta, prostredie, v akom sa hotel nachádza, sa mu veľmi páčilo, zároveň však nechcel tento hotel prevádzkovať v tom stave, v akom bol.
„Návratnosť bude dlhšia, vráti sa nám to, až keď kríza pominie. Ale máme aj konkurenčnú výhodu, pretože investujeme do budúcnosti.
A tiež výhodu unikátneho prostredia. Príbehy ako Fatima a Omar, Trenčiansky hrad a Rímsky nápis, to je úplná paráda. Môžete byť investor, aký chcete, ale to jednoducho nekúpite, to tu musí byť,“ povedal Valenta.
Zvýšili kapacitu aj úroveň
Niekoľkomiliónová investícia zvýšila kapacitu hotela aj jeho úroveň. „Je to hotel nadregionálneho charakteru, ktorý svojou filozofiou, koncepciou a službami prevyšuje ostatné hotely, či už špecifickou gastronómiou, alebo kvalitou ubytovania,“ dodal Jan Svoboda.
Objekt podľa neho ponúka ľuďom ďaleko vyšší komfort ako predtým. Kapacita hotela sa rekonštrukciou zvýšila na 78 izieb, najväčšiu kongresovú sálu môže využívať až dvesto ľudí. Pribudlo aj niekoľko rokovacích salónikov, vrátane VIP klubu v podkroví hotela a moderné wellness centrum Caracalla Spa.
„Vybudovali sme naozaj originálne wellnes a spa. Nie je to klasika, ale všetko je spojené s nejakým príbehom. Máme Rímske kúpele, v storočnom hoteli nechýba storočná kaviareň Sissi, v pôvodnom secesnom štýle s ponukou domácich zákuskov a rakúskouhorskej kuchyne. Reštaurácia Elizabeth ponúka mediteránsku kuchyňu. Gastronomické služby ešte dopĺňajú Bar Monte Carlo a Lobby bar,“ prezradil Svoboda.
Zmenili názov aj interiér
Vonkajšia fasáda hotela zostala zachovaná, vnútorné priestory sú zmenené na nepoznanie. Okrem interiéru zmenili majitelia aj názov.
Zariadenie, ktoré poznajú Trenčania i ľudia z blízkeho aj ďalekého okolia ako Hotel Tatra, premenovali na Hotel Elizabeth. „Hotel sa po viac ako 110 rokoch vracia k pôvodnému názvu. Stavba z roku 1901 mala vo svojom názve od počiatku meno obľúbenej rakúskej cisárovnej Sissi, Alžbety Bavorskej.
Meno Elizabeth v názve hotela však vtedy bolo v maďarčine. Prvý nájomca totiž hotel pomenoval Erszebet Szalo. Tento názov si hotel udržal až do roku 1920, keď bol premenovaný na hotel Tatra,“ prezradil Valenta.
Zvíťazili kompromisy
Na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky dohliadali pamiatkari. Podľa Soni Lackovičovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, pri obnove dodržal investor všetky zákonné normy. „Medzi investorom a krajským pamiatkovým úradom v rámci nutnosti zmenenia a rozšírenia prevádzky došlo k viacerým kompromisom, ktoré do určitej miery zmenili vnútornú interiérovú skladbu objektu.
Od svojho vzniku hotel prešiel viacerými rozsiahlymi rekonštrukciami, ktoré vo veľkej miere pozmenili interiérové členenie objektu, preto investor mohol vo vnútorných priestoroch pristúpiť k novším, modernejším riešeniam.
V plnom rozsahu sa zachovala historická hodnota čelnej fasády, ktorá z hľadiska pamiatkarského prešla najmenšími zásahmi,“ skonštatovala Lackovičová s tým, že komplexná rekonštrukcia objektu bola nevyhnutná, pretože statici už dlhodobejšie signalizovali zhoršenie statického stavu objektu.
„Tento stav by v najbližšom období prinútil vlastníka pristúpiť ku kompletnej rekonštrukcii a záchrane kultúrnej pamiatky,“ doplnila Lackovičová.